Denník N

Hladujúci ľudia si do okien dávali červenú šatku. Kolumbia je ďalšou krajinou v Latinskej Amerike s ľavicovým prezidentom

Bývalý partizán Gustavo Petro (uprostred) oslavuje so svojou spolukandidátkou Franciou Marquezovou (vpravo) po jeho víťazstve v druhom kole prezidentských volieb v Bogote 19. júna 2022. Foto: TASR/AP
Bývalý partizán Gustavo Petro (uprostred) oslavuje so svojou spolukandidátkou Franciou Marquezovou (vpravo) po jeho víťazstve v druhom kole prezidentských volieb v Bogote 19. júna 2022. Foto: TASR/AP

Latinskou Amerikou sa valí ľavicová vlna. Gustavo Petro, bývalý rebel, ktorý bol aj vo väzení, chce zvýšiť dane pre bohatých, rozšíriť sociálnu pomoc a bojovať s drogovými kartelmi.

Viac ako dve storočia bola Kolumbia politicky konzervatívna krajina. Aj keď v okolitých krajinách prichádzali a odchádzali ľavicové vlády, v Casa de Nariño, sídle kolumbijského prezidenta, aj vo vláde sa držali stredopravé sily.

To sa po nedeľných voľbách zmenilo. „Ľudia sú unavení,“ zhrnul stručne pre Denník N David Alejandro Zambrano Prada z kolumbijského mesta Ibagué.

Z čoho? Z chudoby, v ktorej sa nachádza takmer štyridsať percent obyvateľov a ktorá bola najciteľnejšia počas pandémie.

Ako opísal Zambrano, domácnosti, ktoré vtedy hladovali, si na okná uväzovali červené vreckovky. V obľúbenej štvrti v meste Medellín bola ulica, „kde bolo jednoduchšie spočítať okná, ktoré nemali vreckovku, ako tie, ktoré ju mali,“ dodal.

Aj s týmto chce bojovať zvolený ľavicový prezident Gustavo Petro. Kritici sa však obávajú, že jeho voliči budú rýchlo sklamaní.

Voliči Gustava Petra oslavujú jeho víťazstvo v prezidentských voľbách. Foto – TASR/AP

Magnát vs rebel

Ani jeden z dvoch kandidátov, ktorí sa proti sebe postavili v nedeľných voľbách, nebol z mainstreamu ani politického stredu. Rodolfo Hernández je realitný magnát, ktorý svoju kampaň postavil na sociálnych sieťach. Aj preto ho niektorí prezývajú Kráľ TikToku.

Iní ho nazývali kolumbijský Trump, keďže chcel bojovať proti „politickej kaste“. Vo voľbách získal len 47,26 percent hlasov.

Volila ho najmä

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie