Denník N

Rusko sa vyhráža Litve, ktorá nepúšťa časť surovín do Kaliningradu. Nejde o blokádu, tvrdí

Litva v sobotu implementovala európske sankcie, ktoré cez jej územie neumožňujú prepravu ocele a istých kovov z Ruska do Kaliningradu. Moskva hrozí tvrdými opatreniami.

Nikolaj Patrušev je bývalý špión KGB, ktorý neskôr šéfoval tajnej službe FSB a teraz slúži ako tajomník Ruskej bezpečnostnej rady. Zároveň ide o jedného z najväčších ruských jastrabov a blízkeho človeka ruského prezidenta Vladimira Putina.

Keď sa v utorok vyjadril k aktuálnemu sporu medzi Litvou a Kaliningradom, všimli si to viacerí komentátori.

„Dôsledky (ruskej odpovede) budú mať negatívny dosah na obyvateľstvo Litvy,“ povedal Patrušev podľa Reuters.

Nebol jediným ruským predstaviteľom, ktorý sa vyhrážal Litve. Pobaltská krajina od soboty nepovoľuje transport niektorých materiálov, ktoré sú na sankčnom zozname EÚ, z Ruska do ruskej exklávy v Kaliningrade.

Rusko hovorí o "blokáde" Kaliningradu, "bezprecedentnom" rozhodnutí či "nelegálnom" a "nepriateľskom" kroku, na ktorý bude najbližšie dni "náležite" reagovať.

"Keď Rusko označí správanie druhej strany za vyslovene nepriateľské, čas na diskusiu sa skončil," povedala hovorkyňa ministerstva zahraničia Marija Zacharovová. V pondelok si predvolali chargé d'affaires z litovskej ambasády a v utorok veľvyslanca EÚ v Moskve.

Litva, Európska únia, ale aj odborníci hovoria, že nejde o žiadnu blokádu. O čo teda ide?

Dohoda pred vstupom do EÚ

Rusi, ale aj guvernér Kaliningradu vravia, že nový režim porušuje dohodu medzi EÚ, Litvou a Ruskom z roku 2002. Keď sa Litva snažila dostať do EÚ, rokovalo sa o režime, ktorý umožní

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie