Denník N

Svetový newsfilter: Republikáni z Texasu sa približujú k extrému

Na republikánskom zjazde v Texase. Foto – TASR/AP
Na republikánskom zjazde v Texase. Foto – TASR/AP

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

Ukrajina sa vo štvrtok stala kandidátom na vstup do EÚ. Ako sme už viackrát písali, pre Kyjiv je to veľká vec a silný odkaz od zvyšku Európy. Zároveň platí, že členom sa tak skoro nestane – ak vôbec. Ruská invázia stále ostáva najdôležitejšou témou pre Európu, ale pomaly sa znovu začína ukazovať iný problém, ktorý je od 24. februára v úzadí.

Je ním covid, ktorý sa znovu šíri rýchlejším tempom. Spôsob, akým sa momentálne správa, naznačuje, že obdobie veľkých kríz, ktoré sa navzájom prelínajú, sa ešte nekončí. A nemizne ani vplyv Donalda Trumpa na republikánov.


Severná Amerika: Republikáni z Texasu sa vyhraňujú

Republikáni z Texasu sa cez víkend posunuli bližšie k extrému. Na straníckom zjazde si odhlasovali rezolúciu, ktorá úplne spochybňuje posledné prezidentské voľby.

O čo ide: Texaská pobočka Republikánskej strany patrí medzi tie najvplyvnejšie v Spojených štátoch. Ide o druhý najľudnatejší štát USA, ktorý si tradične volí republikánov.

V prezidentských voľbách tu kandidát demokratov nevyhral od roku 1976, z Republikánskej strany sú aj obaja senátori a dve tretiny kongresmanov, ktorí momentálne štát zastupujú vo Washingtone.

Pred poslednými prezidentskými voľbami sa hovorilo o tom, že demografické zmeny by Texas mohli posunúť bližšie k demokratom. Joe Biden síce získal výrazne viac hlasov ako Hillary Clintonová v roku 2016, no Trump v Texase aj tak pohodlne vyhral.

Útok na voľby: Viacerí republikáni z Texasu po týchto voľbách patrili k najväčším zástancom klamstiev o podvodoch, ktoré šíril Trump. Nezmenilo sa to ani viac ako dva roky po jeho odchode z Bieleho domu.

Na zjazde to dokonca potvrdili oficiálne, keď v rezolúcii oznámili, že nerešpektujú výsledok volieb a Bidena nepovažujú za legitímneho prezidenta USA.

Keď o tom napísali americké médiá, pridali stanovisko, v ktorom svoj postoj potvrdzujú a dodávajú, že žiadne elity ich nepresvedčia o opaku.

Čo ešte vravia: Ide o silné stanovisko, ktoré podkopáva legitimitu volieb v Spojených štátoch, no pri spojencoch Trumpa to až tak veľmi neprekvapí.

V tomto smere sú horšie ďalšie postoje, ktoré oficiálne vyjadruje nová platforma strany.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie