Denník N

Svetový newsfilter: Republikáni z Texasu sa približujú k extrému

Na republikánskom zjazde v Texase. Foto – TASR/AP
Na republikánskom zjazde v Texase. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Ukrajina sa vo štvrtok stala kandidátom na vstup do EÚ. Ako sme už viackrát písali, pre Kyjiv je to veľká vec a silný odkaz od zvyšku Európy. Zároveň platí, že členom sa tak skoro nestane – ak vôbec. Ruská invázia stále ostáva najdôležitejšou témou pre Európu, ale pomaly sa znovu začína ukazovať iný problém, ktorý je od 24. februára v úzadí.

Je ním covid, ktorý sa znovu šíri rýchlejším tempom. Spôsob, akým sa momentálne správa, naznačuje, že obdobie veľkých kríz, ktoré sa navzájom prelínajú, sa ešte nekončí. A nemizne ani vplyv Donalda Trumpa na republikánov.


Severná Amerika: Republikáni z Texasu sa vyhraňujú

Republikáni z Texasu sa cez víkend posunuli bližšie k extrému. Na straníckom zjazde si odhlasovali rezolúciu, ktorá úplne spochybňuje posledné prezidentské voľby.

O čo ide: Texaská pobočka Republikánskej strany patrí medzi tie najvplyvnejšie v Spojených štátoch. Ide o druhý najľudnatejší štát USA, ktorý si tradične volí republikánov.

V prezidentských voľbách tu kandidát demokratov nevyhral od roku 1976, z Republikánskej strany sú aj obaja senátori a dve tretiny kongresmanov, ktorí momentálne štát zastupujú vo Washingtone.

Pred poslednými prezidentskými voľbami sa hovorilo o tom, že demografické zmeny by Texas mohli posunúť bližšie k demokratom. Joe Biden síce získal výrazne viac hlasov ako Hillary Clintonová v roku 2016, no Trump v Texase aj tak pohodlne vyhral.

Útok na voľby: Viacerí republikáni z Texasu po týchto voľbách patrili k najväčším zástancom klamstiev o podvodoch, ktoré šíril Trump. Nezmenilo sa to ani viac ako dva roky po jeho odchode z Bieleho domu.

Na zjazde to dokonca potvrdili oficiálne, keď v rezolúcii oznámili, že nerešpektujú výsledok volieb a Bidena nepovažujú za legitímneho prezidenta USA.

Keď o tom napísali americké médiá, pridali stanovisko, v ktorom svoj postoj potvrdzujú a dodávajú, že žiadne elity ich nepresvedčia o opaku.

Čo ešte vravia: Ide o silné stanovisko, ktoré podkopáva legitimitu volieb v Spojených štátoch, no pri spojencoch Trumpa to až tak veľmi neprekvapí.

V tomto smere sú horšie ďalšie postoje, ktoré oficiálne vyjadruje nová platforma strany.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie