Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes

Szilárd Németh v zápase proti Turecku na ME hráčov do 21 rokov v roku 2000. Foto - TASR/Vladimír Benk
Szilárd Németh v zápase proti Turecku na ME hráčov do 21 rokov v roku 2000. Foto – TASR/Vladimír Benk

Príbeh najúspešnejšej slovenskej dvadsaťjednotky.

Keď Slovensko prvý raz organizovalo veľký medzinárodný futbalový turnaj, bol z toho úspech a eufória na tribúnach. Proti Xavimu Hernándezovi či Andreovi Pirlovi si na Eure hráčov do 21 rokov v roku 2000 zahral aj útočník Szilárd Németh.

„Každý zápas bol pre nás zážitkom, mali sme v skupine Turecko, Anglicko a Taliansko, veľmi kvalitné mužstvá,“ spomína Németh pre Denník N. „Veľa nám to dalo a postúpili sme až na olympiádu. Dodnes ma mrzí, že ma tam potom nepustili.“

Slovensko odvtedy v roku 2013 usporiadalo Euro do 17 rokov a momentálne je hostiteľom Eura do 19 rokov. Rozdiel je však v tom, že pred 22 rokmi sa na turnaj nedostalo automaticky ako usporiadateľ, ale rolu organizátora získalo až po náročnej kvalifikácii. V tej najskôr prešlo skupinou s Portugalskom, Rumunskom a Maďarskom a napokon aj v barážovom dvojzápase cez Rusko.

Na Eure tím pod vedením trénera Dušana Radolského čelil silným mužstvám a postup do finále im ušiel iba pre horšie skóre. Na Pasienky, štadión Interu Bratislava, ktorý hostil zápasy Slovenska, chodili veľké návštevy, napríklad víťazstvo s Anglickom videlo viac ako 11-tisíc ľudí.

Szilárd Németh bol jednou z hviezd vtedajšieho tímu a neskôr sa stal aj najlepším strelcom v histórii slovenskej reprezentácie (potom ho prekonal Róbert Vittek aj Marek Hamšík). S turnajmi už mal vtedy skúsenosti, generácia okolo neho sa dostala na majstrovstvá Európy do 16 aj 18 rokov.

„V kvalifikácii som veľa neodohral, lebo som pendloval medzi áčkom a 21-tkou. Plus som polroka nehral, lebo som mal problémy so štítnou žľazou. Preto som stihol len prvý a posledný zápas kvalifikácie. Ale, už to že sme sa tam dostali, bol veľký úspech. Museli sme vyhrať s Portugalskom, ktoré malo vtedy výbornú mládež, potom sme hrali baráž s Ruskom, ktorú sme tiež zvládli. O to to má väčšiu cenu, lebo sme sa tam prebojovali. Samotné majstrovstvá sme absolvovali v domácom prostredí a to nám dalo veľa,“ hovorí Németh.

„Boli sme dobrý ročník a tiež veľmi dobrý kolektív. Pravidelne sme hrávali ligové zápasy. A prispela k tomu aj výborná práca trénera Radolského,“ vymenúva dôvody úspechu.

Zľava Peter Lérant, Szilárd Németh, Kamil Čontofalský a Peter Babnič počas Eura do 21 rokov v roku 2000.
Foto: TASR – Pavol Funtál

Posteľný systém

Slovensko sa dostalo do ťažkej skupiny, ale zvládlo ju výborne. „Zaujímavosťou bolo, že sme išli na turnaj a tréner Radolský nám zobral mobily. Povedali nám, že Turci sú blázni

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Ofsajd

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie