Denník N

Školský týždeň: Učiteľky a učitelia hovoria pri deťoch z Ukrajiny o jazykovej bariére a traumách z vojny

shooty putin ukrajina

Nová časť školského newsfiltra Školský týždeň: 1. V Bratislave protestovali tisíce pracovníčok a pracovníkov v školstve, k požadovanému zvýšeniu platov však od júla pravdepodobne nedôjde. 2. V školách by mali začať pôsobiť zdravotnícke pracovníčky a pracovníci, môže byť problém s ich prilákaním. 3. Slovenské učiteľky a učitelia pri vzdelávaní detí z Ukrajiny zápasia s jazykovými bariérami, rozdielnymi znalosťami či psychickou nepohodou ukrajinských detí.

 Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, podporiť ho môžete tu.

1. V Bratislave protestovali tisíce pracovníčok a pracovníkov v školstve, k požadovanému zvýšeniu platov však od júla pravdepodobne nedôjde

Minulý týždeň sa uskutočnilo veľké protestné zhromaždenie pracovníčok a pracovníkov v školstve. Na bratislavskom Námestí SNP sa zišli tisíce zamestnancov a zamestnankýň škôl a požadovali najmä zvýšenie platov všetkých pracujúcich v školstve o 10 percent od júla tohto roka a navýšenie financií pre školy a školské zariadenia. Ak sa požiadavky nesplnia, na jeseň hrozí ostrý štrajk, a teda zatvorené školy.

V tejto chvíli sa nezdá, že by sa vláda chystala požiadavky protestujúcich splniť a že by už od júla malo dôjsť k výraznejšiemu nárastu platov. Diskusia sa však ešte neskončila. Pozrime sa teda, čo sa v tejto oblasti v posledných dňoch udialo a o akých možnostiach zvyšovania platov sa uvažuje.

Najnovšie minister práce avizuje, že sa začalo diskutovať o zvýšení platov všetkých zamestnancov a zamestnankýň v štátnej a verejnej správe v skoršom termíne ako od januára 2023. Pravdepodobne sa uvažuje o náraste platov štátnych a verejných zamestnancov a zamestnankýň od septembra tohto roka. O koľko by platy mali narásť, minister zatiaľ nepovedal.

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Centrum vzdelávacích analýz je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie