Denník N

Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní

Brittney Grinerová. Foto - TASR/AP
Brittney Grinerová. Foto – TASR/AP

Jednu z najlepších basketbalistiek sveta Brittney Grinerovú už viac ako 120 dní zadržiavajú v Rusku pre podozrenie z pašovania drog. Akákoľvek aktivita a snaha dostať ju do Spojených štátov amerických je neúspešná, hoci do diplomatickej záležitosti sa už vložili mnohé osobnosti vrátane vysoko postavených politikov.

Vojna na Ukrajine výrazne ovplyvnila aj basketbal – na európskej scéne v poslednom desaťročí dominovali najmä ruské tímy. Grinerová od roku 2014 hrávala za pravdepodobne najlepší tím na kontinente UMMC Jekaterinburg. 31-ročná hráčka sa niekoľko dní pred ruskou inváziou na Ukrajinu rozhodla ako mnohé jej kolegyne v reakcii na medializované správy odísť z krajiny. Také šťastie ako jej spoluhráčky Jonquel Jonesová a Courtney Vanderslootová však nemala.

Pri kontrole na letisku Šeremetevo jej našli v batožine konopný olej v náplniach do elektronických cigariet. Táto látka je v Rusku nelegálna a súd v Moskve jej nariadil väzbu pre podozrenie z pašovania drog. Aktuálne jej hrozí 10-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody.

Mnohí vládni činitelia považujú toto zadržiavanie Grinerovej za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Basketbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie