Denník N

Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.


1. Súd rozhodol, že Košice nevlastnia Jakabov palác, jednu z dominánt mesta

Predstavte si, že by Pražský orloj nebol jednou z perál mesta, ale namiesto toho by sa oň magistrát vyše dvadsať rokov súdil s dedičmi bývalých majiteľov a ikonická stavba by medzitým schátrala.

Tento príbeh žijú Košičania, pričom spor je o budovu, ktorá víta turistov postupujúcich zo železničnej stanice do historického centra mesta. Na jeseň pod palácom bežia účastníci najstaršieho maratónu v Európe. Mesto chce, aby bola z paláca výkladná skriňa Košičanov. Doslovne. Ak by magistrát mohol, zriadil by tam slávnu sieň známych rodených. Ale nemôže.

Koncom minulého roka totiž Krajský súd v Košiciach po rokoch sporov Slovenskej republiky právoplatne rozhodol, že NKP patrí dedičom bývalého majiteľa, ktorí aktuálne žijú v Brazílii. Primátor mesta Jaroslav Polaček pre denník Korzár povedal, že si nechce predstaviť, že by tisíckrát fotografovaná pamiatka skončila v ponuke realitnej kancelárie.

Mesto sa tak dožaduje mimoriadnych opravných prostriedkov a na Najvyšší súd podalo dovolanie.

Maratónci bežia popod Jakabov palác v Košiciach. Foto N – Tomáš Hrivňák

Jakabov palác bol koncom 19. storočia postavený v neogotickom slohu. Na jeho rohu sa stretávajú ulice Štefánikova a Mlynská.

V roku 1899 ho dal postaviť Arpád Jakab, staviteľ a majiteľ tehelne. Jakab získal časť stavebného materiálu z Dómu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie