Deti upozorňuje na zakázané látky: Na každej škole boli otázky na Xanax, našiel som presné návody, ako má žiak oklamať pediatra, aby mu liek predpísal

Tomáš Pagáč je vyštudovaný biochemik, pracuje v Antidopingovej agentúre SR, kde je vedúcim oddelenia testovania a prevencie. Určitú časť svojho pracovného času dnes trávi na základných a stredných školách, kde žiakov a študentov upozorňuje na riziká zakázaných látok. No nielen tých. Ako hovorí v rozhovore, deti dnes čelia novým veľkým hrozbám. Patria k nim napríklad energetické nápoje či nebezpečné výzvy na sociálnych sieťach. Dočítate sa aj, že:
- energetické nápoje pijú už desaťroční,
- ako sa na každej škole deti pýtali na liek xanax,
- o žuvacom tabaku na základných školách a nebezpečnej výzve s kuracím mäsom,
- ako doping ohrozuje rekreačný šport,
- prečo spaľovače tukov zvyčajne nefungujú,
- že genetický doping sa už vo svete športu rozbehol.
Ako ste sa dostali od odoberania vzoriek k prednáškam na školách?
V rámci vzdelávania v oblasti fair play a antidopingu sme pozorovali, že nestačí vzdelávať len dospelých vrcholových športovcov, ale je potrebná aj prevencia, ideálne v nižších vekových kategóriách.
Prekvapilo vás niečo po príchode do škôl?
Začínali sme s prednáškami pre učiteľov telesnej výchovy a väčšina z nich sa pýtala na energetické nápoje. Práve tie označili za možný problém. Nepovažujem sa za starého človeka, no aj tak ma to prekvapilo. Keď som bol na základnej a hlavne strednej škole, v triede dominovali cigarety a alkohol, občas sa objavili ľahké drogy. Energetické nápoje sme nepili. Prax však ukázala, že v mladej generácii sú naozaj problémom. Pri prednáškach na ZŠ často vidíme celé skupiny žiakov, ako majú plechovku s energetickým nápojom vyloženú na lavici. Výnimkou nie sú ani deti vo veku 10 rokov.
Prečo je to problém?
Rizík je viacero. Energetické nápoje obsahujú