Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanista

Sarah Weddingtonová bola pomerne neznáma právnička z Texasu. Pred najvyšší súd sa postavila s minimom skúseností, jej prvý prípad však na desiatky rokov zmenil životy miliónov ľudí v Spojených štátoch amerických.
Bola jeseň 1972 a Weddingtonová zastupovala ženu s fiktívnym menom Jane Roe, ktorej prokurátor Henry Wade z Dallasu nedovolil podstúpiť interrupciu. Zažalovala ho s tvrdením, že právo na potrat zabezpečuje ústava.
O niekoľko mesiacov neskôr jej dal najvyšší súd jednoznačnou väčšinou za pravdu. Tento prípad sa stal známy ako Roe v. Wade a Weddingtonová ho do konca života považovala za najväčší úspech svojej profesionálnej kariéry.
Zomrela vlani v decembri a už sa tak nedožila jeho konca. Najvyšší súd dnes prelomový verdikt zvrátil, čím prišli milióny Američaniek zo dňa na deň o právo na interrupciu.
Čo presne sa stalo a čo bude nasledovať ďalej?
Najviac zasiahnuté budú chudobné ženy
Prieskumy ukazujú, že až dve tretiny Američanov sú proti zrušeniu verdiktu Roe v. Wade, ale rozhodujúce slovo má najvyšší súd. V tom sú liberáli v menšine, keďže predchádzajúci prezident Donald Trump nominoval hneď troch konzervatívnych sudcov.
Amerikanista Jan Beneš z Ostravskej univerzity hovorí, že dnešný rozsudok je „obrovským úspechom pre americkú kresťanskú pravicu, ktorý bude inšpirovať aj krajiny ako Poľsko či Slovensko“.