Denník N

Kľúčový svedok korupcie sudcov Polka odmietol vypovedať a potom si vypýtal svedočné 10 eur

Bývalý sudca Pavol Polka. Foto N
Bývalý sudca Pavol Polka. Foto N

Bývalý žilinský sudca Pavol Polka mal vypovedať o úplatkoch pre bývalú kolegyňu Evu Kyselovú. Namiesto toho museli čítať jeho skoršie výpovede. Vysvetľoval, že sa bojí ďalšieho trestného stíhania.

Doposiaľ v procese s bývalou predsedníčkou Krajského súdu v Žiline Evou Kyselovou zaznievali len nepriame svedectvá o korupcii. V pondelok sa to malo zmeniť. Na Špecializovaný trestný súd prišiel Kyselovej bývalý kolega Pavol Polka, ktorý v prípravnom konaní vypovedal, že presvedčil sudkyňu na zmiernenie trestov pre zločincov a dával jej za to úplatky.

Polku zadržala Národná kriminálna agentúra v septembri 2020 v rámci akcie Plevel. Skončil vo väzbe, kde najskôr vinu odmietal a po vyše troch mesiacoch začal s vyšetrovateľmi a prokuratúrou spolupracovať. Priznal sa a začal vypovedať o sebe aj bývalých kolegoch.

Vlani v januári vďaka jeho výpovediam nasledovala akcia Plevel 2, pri ktorej policajti zadržali Kyselovú a aj ďalšiu sudkyňu Máriu Urbanovú.

Bývalý sudca Pavol Polka sa stal kľúčovým svedkom.

V pondelok však na úvod prekvapil, keď vyhlásil, že odmieta vypovedať.

Kyselová je obžalovaná za to, že v štyroch prípadoch zobrala od neho úplatky najmenej 23-tisíc eur. Sudkyňa obvinenia popiera. Jej bývalá kolegyňa Urbanová sa po zadržaní priznala a spoznala už aj svoj trest – trojročnú podmienku a pokutu 10-tisíc eur.

Nechcem si privodiť trestné stíhanie

Polka najskôr súdu iba naznačoval, že zrejme využije právo nevypovedať, a chcel si vypočuť obžalobu, ktorú na Kyselovú podal prokurátor.

Keď obžaloba odznela, Polka vyhlásil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Korupcia na žilinských súdoch

Slovensko

Teraz najčítanejšie