Denník N

Môžem sa opáliť aj v tieni a koľko krému natrieť na celé telo? Opálenie sa nemá byť cieľom dovolenky, vraví lekárka

Dermatovenerologička Zuzana Zelenayová pôsobí v kožnej ambulancii Národného onkologického ústavu a v klinike Concept Clinic. Foto N – Vladimír Šimíček
Dermatovenerologička Zuzana Zelenayová pôsobí v kožnej ambulancii Národného onkologického ústavu a v klinike Concept Clinic. Foto N – Vladimír Šimíček

Opekať sa na pláži, aby sme boli hnedí, je zvrátené, vraví dermatovenerologička Zuzana Zelenayová. „Je nutné zmeniť pohľad na krásu.“

Napriek kampaniam sa u nás každý rok zvyšuje výskyt melanómu o 5 percent, vraví dermatovenerologička Zuzana Zelenayová. V rozhovore vysvetľuje, aký má názor na soláriá, a radí, čo robiť, ak sa spálime. „Mnohí chodia do mora v tričku, aby sa ochránili a ušetrili tak na opaľovacích krémoch. Ale mokré biele tričko má ochranný faktor SPF 5. Je to len minimálna ochrana. Človek nadobudne klamlivý pocit ochrany, no môže sa spáliť,“ dodáva lekárka.

V rozhovore sa dočítate aj:

  • či sa teba natrieť, aj keď šoférujeme auto;
  • čo si myslieť o domácich malinových či šípkových opaľovacích olejoch;
  • do akého veku by deti nemali byť vôbec vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Ako koža reaguje na pobyt na ostrom slnku, ak som bol predtým rok zavretý v kancelárii? Je to pre ňu šok?

Presne tak, je to veľký šok v zmysle prudkého zápalu. Na pokožku v takom prípade dopadá vo veľkom množstve ultrafialové žiarenie v rôznych spektrách – UVA a UVB – a infračervené žiarenie. No pokožka na to nie je pripravená, lebo nemá vytvorený pigment slúžiaci na jej ochranu. Vplyvom žiarenia dochádza – v závislosti od genetickej výbavy človeka – k tvorbe melanínu, ktorý chráni bunkové jadro pred jeho poškodením.

Ak pokožka nie je chránená ani UV krémom, v povrchových vrstvách vzniká vplyvom UVB žiarenia zápal, takzvaná solárna dermatitída. V hlbších vrstvách vzniká vplyvom UVA poškodenie kolagénových vláken a elastínu. Vznikajú voľné radikály poškodzujúce jadrovú DNA, vekom sa reparačné mechanizmy vyčerpajú a o niekoľko rokov nám na koži vznikne nádor.

Po akom čase na slnku sa treba natrieť opaľovacím krémom?

To závisí od fototypu človeka. Ten je daný genetickou výbavou, do akej miery a aký typ melanínu sa človeku tvorí. Zemepisná šírka určuje genetickú výbavu. Po dopade slnečných lúčov koža začervená podľa fototypu po rôznom čase. Dávka lúčov, ktorá začervenanie vyvolá, sa nazýva minimálna erytémová dávka. Osoby so svetlou kožou sa začervenajú už po 10 minútach na slnku. Tí, ktorí majú fototyp III, sa začervenajú po 20 minútach.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie