Denník N

Českí policajti kontrolovali právničku za mastné vlasy, podľa súdu nezákonne

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Môžu policajti bezdôvodne pýtať občiansky preukaz? V Česku súd rozhodol, že nie. U nás je zákon menej jasný, no podľa advokáta aj naši policajti musia mať na kontrolu dokladov dôvod.

Češka Zuzana Candigliota cestovala vlani v decembri vlakom z Břeclavi do Brna. Keď sa počas cesty vracala z toalety, všimla si, že policajti vo vagóne legitimujú ľudí. Po chvíli otvorili dvere aj na kupé, kde sedela ona.

Všetkých vyzvali, aby predložili svoje doklady,“ spomína. „Keďže pýtali občianske od všetkých, bolo mi jasné, že na to nemajú žiadny konkrétny dôvod. Prebiehalo to ako akási rutinná plošná kontrola, ktorá však podľa predpisov nie je možná.“

DSC_0333sZuzana je právnička. Spolupracuje s českou neziskovkou Liga lidských práv a venuje sa aj otázkam právomocí policajtov. Rozhodla sa teda ozvať. Keď sa policajtov pýtala na dôvod kontroly, povedali jej, že pátrajú po hľadanej osobe. Oponovala im otázkou, ako táto osoba vyzerá a či sa na ňu podobá.

Vtedy policajti prišli s novým vysvetlením. Vraj sa nachádzajú v priestore, kde môžu byť nelegálni migranti. „Pýtala som sa, či im moja plynulá čeština a znalosť českých zákonov nenapovedá, že je zrejme mizerná šanca, aby som bola cudzinka. Bolo jasné, že to odo mňa vyžadujú len preto, aby za každú cenu dokončili svoj úkon.“

Súd: Bolo to nezákonné

Keďže Zuzana policajtom odmietla bez jasného dôvodu občiansky preukaz predložiť, skončila na dve hodiny na policajnej stanici. A potom podala správnu žalobu na krajský súd v Brne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie