Denník N

Anestéziológ o tom, ako môže lekár vyoperovať zlé oko: Mali by sme zmeniť systém, doktor nie je superhrdina (+ video)

Vladimír Černák. Zdroj – Svet zdravia
Vladimír Černák. Zdroj – Svet zdravia

Báť sa ísť do nemocnice? „Hovorí sa, že najlepšie je letieť leteckou spoločnosťou, ktorej práve spadlo lietadlo, lebo tá si bude dávať veľký pozor, aby sa niečo také nestalo,“ hovorí anestéziológ Vladimír Černák.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Vladimír Černák 18 rokov pracuje ako anestéziológ v Holandsku. V rozhovore opisuje, ako môže dôjsť k tomu, že lekár vyoperuje nesprávne oko,

  • ale aj o tom, aké postupy dodržiavajú, aby sa to nestalo;
  • aké kroky majú, aby sa nezamenili lieky;
  • o tom, že lekári sú omylní a systém má byť nastavený tak, aby chybám čo najviac zabránil;
  • ale aj o tom, prečo sa podľa neho pacienti nemusia báť ísť do nemocnice.

Minulý týždeň médiá priniesli správy o chybnej operácii oka v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Lekárka pacientovi operovala nesprávne oko, on preto prišiel o zrak. Ako je možné, že lekár operuje iný orgán, ako má?

Zdá sa to neuveriteľné, no je to možné a stáva sa to aj vo svete. Vždy je dobré pozrieť sa na štáty, v ktorých majú veľmi veľa operácií. Takáto chyba je zriedkavá a na Slovensku sa tak často nestáva, ale je predpoklad, že napríklad v Spojených štátoch amerických sa mesačne zamení strana operácie u 25 až 50 pacientov. V USA tvorí 12 percent nežiaducich udalostí práve pomýlenie strany. Práve oftalmológia sa v literatúre opisuje ako riziková, lebo oči nemusia byť na prvý pohľad choré. Pri končatine, ktorá je viditeľne chorá, je riziko zámeny menšie. Laik si môže myslieť, že sa to nemôže stať, ale pri tom veľkom počte operácií sa to stane. Je však veľa opatrení, aby sa takýmto udalostiam zabránilo.

Prekvapil vás prípad zo Slovenska?

Prekvapilo ma to, lebo nedávno sa na Slovensku stala podobná udalosť. Na to, aby sa to nedialo, existujú postupy. Mám však dojem a mám aj také informácie, že mnohokrát sa neberú vážne. Vníma sa to skôr ako niečo otravné, keď sa musí robiť niečo, čo sa doteraz nerobilo, aj keď ešte nedošlo k problému. Taký prístup je zradný. Je to podobné ako s požiarnou ochranou – nikdy sme tu požiar nemali, tak načo máme požiarnu bezpečnosť? Ale keď požiar príde, je dobré, ak sú tam postupy a prístroj, ktorým ho môžete uhasiť. Mám dojem, že implementácia postupov na Slovensku môže viaznuť. Na Slovensku je vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá hovorí, že pracovisko musí mať vypracovaný postup, ako identifikovať pacienta a aj stranu operácie. Druhá vec je, ako sa to implementuje. To neviem.

Ako to robíte v Holandsku?

Aj u nás sa môže stať, že sa pomýli strana, ale máme kroky a bariéry, aby sa to nestalo. Pred operáciou je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

V redakcii

Zdravotníctvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie