Denník N

Newsfilter: Premiér neodmietol Matovičov koniec, ale tam sa to asi aj skončí

Predseda vlády SR Eduard Heger a minister financií Igor Matovič. Foto - TASR
Predseda vlády SR Eduard Heger a minister financií Igor Matovič. Foto – TASR

1. Táto kríza už vyzerá naozaj vážne. 2. Žilinka sa hnevá. 3. Rezník zrejme končí. 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Toto už vyzerá naozaj vážne

Predseda SaS Richard Sulík síce dnešný pokus opozície o svoje odvolanie z postu ministra hospodárstva prežil, ale nemusí trvať dlho a z vlády možno odíde aj tak. Dôvod je jednoduchý: napriek tomu, že sa dlho bránil, aby opäť nezískal nálepku rozbíjača vlády, už toho má, podobne ako jeho strana, ozaj dosť. Iste, koaličné krízy tu boli aj predtým, ale táto vyzerá naozaj vážne. Svedčí o tom niekoľko utorkových správ.

Buďme zase kamaráti II. Podľa prvej SaS rozhodne o ďalšom postupe v koalícii a o svojich podmienkach na republikovej rade 6. júla. Podľa Sulíka, ktorý zjavne neskočil na Matovičovo víkendové pseudoodpustenie, je situácia vážna. Strana síce nechce prijať neuvážené rozhodnutie, ale vraj si nevie predstaviť „len tak sa vrátiť na koaličnú radu a tváriť sa, že sa nič nedeje“.

Po krátkom čase sa ozvalo aj OĽaNO, ktoré v reakcii na SaS zvoláva mimoriadne predsedníctvo, ktoré sa má zísť ešte tento týždeň. Podľa Igora Matoviča totiž „koaličný partner blokuje rozhodnutia tým, že nechodí na koaličné rady“. Strana sa vraj musí rozhodnúť, ako ďalej postupovať, pričom možností je viacero.

O tom, že v hre sú všetky scenáre, hovoril aj premiér Eduard Heger. Ten však nemyslel na rozhodnutie OĽaNO, ale na budúcnosť samotného Igora Matoviča. „Som premiér štvorkoalície OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí. Mojím cieľom je, aby táto koalícia dovládla do konca volebného obdobia,“ povedal Heger, ktorý tomu vraj hodlá venovať všetko úsilie.

A konštruktívne vyznelo aj vyhlásenie predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša. Ten v súvislosti so Sulíkovým odvolávaním vyhlásil, že OĽaNO už z princípu nebude pomáhať opozícii a nebude jej dávať nádej na návrat. Hnutie má vraj vážne výhrady k správaniu SaS, ale chce zakopať vojnovú sekeru, preto sa rozhodlo pre ústretové gesto a neodíde zo sály ani sa nezdrží, ale bude hlasovať proti Sulíkovmu odvolaniu, čo sa napokon aj stalo.

Problémom je celé OĽaNO. Stanovisko OĽaNO prednesené v prítomnosti premiéra i ministra financií je síce ústretovým krokom, ale taktiež svedčí o tom, že situácia je naozaj vážna. Otázkou je, či to bude aj so sobotňajšími rečami o zmierení a Hegerovým vyhlásením o otvorenej Matovičovej budúcnosti stačiť. Totiž aj keby Matovič odišiel z vlády, presunie sa do parlamentu, do klubu, v ktorom – ako sa to ukázalo pri prelomení prezidentkinho veta – má takmer stopercentnú podporu. A bolo to práve toto hlasovanie, ktoré bolo podľa SaS dôvodom ďalšieho odchodu z koaličnej rady.

Dá sa teda predpokladať, že ak SaS neodíde z koalície hneď, o čom ako o jednej z možností píše vo svojom článku Miro Kern, odchod Matoviča z funkcie ministra by mohol byť nevyhnutnou, no nie dostatočnou požiadavkou, ktorou liberáli podmienia svoje zotrvanie v koalícii. Ak sa nemajú opakovať doterajšie krízy, ďalšie požiadavky by sa mali týkať Matovičovho správania a hlasovania s opozíciou. Problém je, že v klube, v ktorom je členstvo podmienené dobrým vzťahom s majiteľom OĽaNO, zrejme ani netreba vysloviť pokyn. To, čo si pán kandidátnej listiny želá, sa dá aj odhadnúť. Jednoducho, problémom je samotné OĽaNO, pretože OĽaNO je Matovič.

To, samozrejme, vidí aj premiér Heger. Podľa dnešných rečí sa možno aj začne správať ako najsilnejší člen koalície, ale čo by si počal, keby vzápätí prišiel o podporu najsilnejšieho koaličného klubu?

2. Žilinka sa hnevá

Ako odpovedá Robert Fico na otázku, či pil kolu na Vazovovej ulici, tak reaguje Maroš Žilinka na otázku, či sa stretol s podnikateľom Petrom Koščom. Namiesto jasného áno či nie hovorí predseda Smeru už desaťročie, že Gorila je kauzou druhej Dzurindovej vlády, mantra generálneho prokurátora by mohla znieť, že politici a novinári sú naňho zlí.

Tak aspoň reagoval na zasadnutí ústavnoprávneho výboru, keď sa ho na Košča pýtal Juraj Šeliga. Podľa Žilinku trpia niektorí politici a novinári vo vzťahu k jeho osobe chorobnou posadnutosťou, chcú ho preto zosadiť a kladú mu otázky, ktoré považuje za urážku.

O radu nás síce nikto nežiadal, ale aby sme generálnemu prokurátorovi uľahčili život, jednu dostane: stačí, keď bude odpovedať, konať, keď existuje podozrenie, že došlo k trestnému činu, a nepomáhať prípadným zločincom.

Nevyžiadané rady. Na podnikateľa na úteku s väzbami na SIS sa Žilinku nik nepýta samoúčelne. O ich údajnom vzťahu vypovedal svedok Peter Petrov, ktorý tvrdil, že Košč u Žilinku zisťoval v čase, keď bol ešte na špeciálnej prokuratúre, podrobnosti z výpovede bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa. Navyše Košč sa objavil v kauze, pre ktorú vo väzbe vlani skončili vyšetrovatelia NAKA. To sú celkom silné dôvody, prečo sa o jeho vzťah so Žilinkom niekto zaujíma a prečo by mal šéf GP odpovedať.

Druhým spôsobom, ako si napraviť vzťahy, je neopakovať postup z kauzy únosu vietnamského občana. Hoci GP mala k dispozícii výpovede, ktoré potvrdzovali podozrenie, že naše štátne orgány pomáhali komunistickému štátu uniesť jeho občana, Žilinka viaceré podozrenia nepreveril a celú vec, ktorá zjavne smerovala k Robertovi Kaliňákovi, zamietol pod koberec. Mimochodom, Česko pred tromi týždňami vydalo do Nemecka jedného z aktérov únosu. Ten vraj šoféroval jedno z áut, ktorým bol Vietnamec dopravený až k bratislavskému hotelu Bôrik.

Ďalšia vec, ktorá by mohla Žilinkovi vo vzťahu k posadnutým politikom a novinárom pomôcť, je jemnejšie zaobchádzanie s paragrafom 363 Trestného poriadku. Jeho doterajší prístup totiž vyzerá ako jeho zneužívanie v prospech vybraných ľudí ako Vladimír Pčolinský a Peter Kažimír, ktorí majú blízko k poslancom, čo Žilinku zvolili do funkcie. Iste, opätovne získať dôveru tých ostatných je oveľa ťažšie ako ju stratiť, ale ak Žilinka nechce, aby naňho boli zlí, za pokus to stojí.

3. Rezník zrejme končí

Nech je klub OĽaNO, aký chce, okrem hlasovania proti odvolaniu Sulíka si zaslúži pochvalu ešte za jednu vec. Ako totiž na spomínanej tlačovke oznámil Šipoš, jeho klub, ktorý združuje takmer tretinu všetkých poslancov, bude za riaditeľa RTVS voliť Ľuboša Machaja. To je pozitívna správa minimálne preto, že Jaroslav Rezník tým stráca veľkú časť potenciálnych voliteľov.

Niežeby k nemu OĽaNO niekedy priľnulo, ale z vyjadrenia Györgya Gyimesiho spred dvoch týždňov vyplývalo, že Rezníka nepreferuje len on, ale aj iní poslanci hnutia. Rezníkovi, ktorý hovoril o tom, že na post riaditeľa sú preferovaní liberáli, kým on je národný konzervatívec, zjavne nevyšla snaha upozorniť na seba konzervatívnejších poslancov OĽaNO. Iste, ešte je tu starý a nový Smer a fašisti, ktorí ho volili aj minule, ako aj Sme rodina, ktorí toto volanie iste počujú, ale bez OĽaNO sa šanca výrazne znižuje.

Na druhej strane, isté to nemá ani Machaj. Šipoš síce vyjadril nádej, že zaňho bude hlasovať celá koalícia, no podľa dávnejšieho vyjadrenia má SaS bližšie k Tiborovi Búzovi. Je síce potešujúce, že si koaličné strany vybrali kandidátov, ktorých po vypočutí preferuje aj odborná komisia, zhoda na jednom by bola lepšia. Otázkou je, či sa OĽaNO a SaS ešte na niečom či niekom dokážu zhodnúť.

V každom prípade človek, ktorý vďaka svojej prispôsobivosti pôsobí vo vrcholných funkciách verejnoprávnych inštitúcií už štvrť storočia, ktorý v RTVS namiesto vyvracania klamstiev pripustil ich šírenie, ktorého vedenie je symbolom nedvižnosti a zaspatosti, musí v tejto inštitúcii skončiť. Iste, politici sú radi, keď majú namiesto sebavedomého média so silnou investigatívou a s ľuďmi, čo sa neboja klásť otázky a vyžadovať odpovede, proti sebe servilných udeľovačov slova a vykastrovanú publicistiku. Napriek tomu by mali voliť proti svojmu záujmu.

Jednou vetou:

4. Slovensko nakúpi pásové transportéry zo Švédska, návrh na obstaranie vozidiel CV-90 schválila vláda, cena za dodávku 152 vozidiel by mala dosiahnuť necelých 1,7 miliardy eur (bez servisu).

5. Ľudia podľa zväzu obchodu začali nosiť do predajní veľké množstvá drobných centových mincí, súvisí to so zaokrúhľovaním cien, ktoré začne fungovať od júla, obchodníci však pripomínajú, že jedno- aj dvojcentovkami sa bude dať platiť ďalej.

6. Igor Matovič vyhlásil, že OĽANO má dve náhrady za Vladimíra Lengvarského na poste ministra zdravotníctva, líder hnutia však mená neprezradil, myslí si, že odvolanie ministra sa bude riešiť možno v lete.

7. Návrh poslanca OĽaNO Gyimesiho zakazujúci vyvesovať dúhové vlajky presunú na septembrovú schôdzu parlamentu, povedal to spolupredkladateľ Tomáš Taraba, ktorý si myslí, že návrh má v septembri väčšiu šancu získať podporu. (tasr)

8. Predseda Smeru Robert Fico oznámil, že zozbierali jednu tretinu hlasov v petícii, ktorá požaduje vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, na jeho vyhlásenie treba vyzbierať 350-tisíc hlasov, zber podpisov sa začal 10. júna.

9. Pozitivita testovania na covid je už na úrovni z druhej polovice januára 2022, keď nám rástla doteraz najvýraznejšia – omikronová  – vlna, už takmer 30 % PCR testov vychádza pozitívne, pri antigénových testoch to je viac ako 5 %.

10. Policajná inšpekcia ukončila vyšetrovanie smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby trestné stíhanie zastavil, jeho rozhodnutie teraz preskúma prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove.

Zaujímavé články:

Môžu Ukrajinci vyhrať svoju slobodu a suverenitu? Môžu, lebo na rozdiel od Rusov sú odhodlaní bojovať za svoju vec. Ak dostanú zbrane a ekonomickú pomoc. Ak neprepadne civilizovaný svet malovernosti a nebude hľadať za každú cenu porazeneckú dohodu s Ruskom, pričom za každú cenu znamená v tomto prípade nielen za cenu Ukrajiny, ale nás všetkých.
Peter Zajac o Putinovom Rusku (tyzden.sk)

Citát:

Ja mám dušu takú spokojnú, nemám sa pred čím skrývať a čoho sa báť.
Maroš Žilinka

FB status:

Pripomeňme si, že už niekedy koncom roku 2020, sa Matovič verejne ospravedlňoval Sulíkovi a vyjadril vieru, že sa s Rišom stanú opäť kamaráti. Nepamätám si presne, ako dlho to trvalo, kým Matovič poopľúval SaS-ku opätovne, ale  boli to dni, ak nie hodiny. V tomto kontexte a vzhľadom k tomu, že ho poznáme už roky, je jasné, že aktuálne ospravedlňovanie je iba cikaním do mora.

Posledné slovo Braňa Bezáka:

Keď v marci 2018 po nátlaku strany Most Híd nahradil Roberta Fica v kresle premiéra Peter Pellegrini, ironicky sa hovorilo, že nastúpila štvrtá vláda Roberta Fica pod vedením Petra Pellegriniho.

Súčasný premiér má aktuálne jednu z posledných šancí zabrániť tomu, aby sme mohli bez irónie hovoriť, že 1. apríla minulého roka bola vymenovaná druhá vláda Igora Matoviča pod vedením Eduarda Hegera.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Eduard Heger

Igor Matovič

Maroš Žilinka

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

RTVS za Machaja

Komentáre

Teraz najčítanejšie