Denník N

Atlétka nahrávala, ako Rusi dopujú, a cítila sa pritom ako James Bond

Julija Stepanovová na pretekoch v roku 2012. Foto - Erik van Leeuwen/ Wikipedia
Julija Stepanovová na pretekoch v roku 2012. Foto – Erik van Leeuwen/ Wikipedia

Ruská bežkyňa na 800 metrov Julija Stepanovová a jej manžel nahrali ruských lekárov, trénerov a atlétov, ako otvorene hovoria o dopingu v krajine.

[Ako dopujú ruskí olympionici – kniha od Denníka N.]

Ona je ruská atlétka, ktorá dopovala, on je bývalý člen ruského antidopingového úradu. Keď jej na to prišli, dostala zákaz športovať. Odmietla len oddychovať, ako jej to poradil tréner, ktorý jej s dopingom pomáhal.

Spolu sa obrátili na Svetovú antidopingovú agentúru (WADA) a cez tajné audio- a videonahrávky ukázali svetu, že ruskí atléti dopujú systémovo, za podpory trénerov, lekárov či vedenia zväzu.

Práve svedectvá a nahrávky manželov Vitalija a Julije Stepanovovcov tvoria hlavné dôkazy agentúry, ktorá hovorí o štátnom sponzorovanom dopingu v Rusku. Podľa niektorých ide o najväčší dopingový škandál v atletike od čias atlétov z NDR.

Ich príbeh je skvelým námetom na film. Aj keď v Rusku ho tak skoro asi natáčať nebudú.

Som fit a zdravý

Julija rodená Rusanovová je strednotratiarka, beháva na 800 metrov po boku Slovenky Lucie Hrivnák Klocovej. K behaniu sa dostala ako tínedžerka a doma ju viedol tréner Vladimir Mochnev. Práve on jej prvýkrát predstavil doping.

Bol pretekár na 3000 metrov cez prekážky a za sovietskej éry sám bral steroidy. Pozri sa na mňa, povedal, som fit a zdravý, vyjadrila sa Stepanovová pre nemecký denník Franfurter Allgemeine Zeitung minulý december, po tom, čo televízia ARD odvysielala šokujúci dokument s jej nahrávkami.

Tajomstvá dopingu: Ako Rusi robia víťazov (odvysielané v decembri 2014)

Ako dodala, nikto jej nehovoril, že to musí brať. Keď však chcela byť najlepšia, tak to inak nešlo. Väčšina súperiek dopovala a povedali jej, že tak to funguje aj v iných krajinách. Keď som na juniorských majstrovstvách sveta na 800 metrov skončila 15 sekúnd za víťazkou, povedali mi, že pretekárky berú nedovolené látky, vravela pre nemecký denník.

V lete 2007 mala 21 rokov, keď jej tréner priniesol prvú striekačku s EPO a tabletky anabolického steroidu Turinabolan. Prvá látka dodáva vytrvalosť, druhá silu. Ako sa píše v správe, tréner jej povedal, že steroid zistia počas 40 dní, EPO do 9 dní. Existoval systém, ako sa ruskí športovci vyhýbali medzinárodným kontrolám, napríklad na sústredení v Portugalsku boli pod falošnými menami.

Po steroidoch mala stvrdnuté svaly vyše týždňa, vtedy nemohla ani behať. Stále si však myslela, že je to normálne a prechádzajú tým všetci.

Julija Stepanovová (úplne vľavo) na halových Majstrovstvách veta v roku 2012, kde skončila 6. Pre doping jej ju však dodatočne diskvalifikovali. Foto - tasr/ap
Julija Stepanovová (úplne vľavo) na halových majstrovstvách sveta v roku 2012, kde skončila 6. Pre doping ju však dodatočne diskvalifikovali. Foto – tasr/ap

Lepšia o 5 sekúnd

Jej časy sa podľa správy zlepšili o 5 sekúnd na 2:03. S dopingom pokračovala aj v roku 2011, ktorý bol jej najúspešnejším. Vytvorila si osobný rekord 1:56:99 (pre porovnanie Lucia Hrivnák Klocová má maximum o sekundu a pol pomalšie), a skončila 8. na majstrovstvách sveta v juhokórejskom Tägu.

V tom roku sa však stalo niečo, čo sa nemalo. Zistili jej abnormality v takzvanom biologickom pase, čo je séria vzoriek krvi a moču za niekoľko rokov. Vo februári 2013 dostala zákaz športovať na dva roky. Všetky výsledky od roku 2011 sa jej anulovali.

Národný tréner Alexej Melnikov sa jej postavil chrbtom. Povedala som, to je nemožné, robila som presne to, čo ste mi povedali. To sa stáva, povedal mi, je nám ľúto, teraz toto podpíš a dva roky oddychuj, vravela Julija podľa FAZ.

Spolu s manželom Vitalijom sa obrátila na Svetovú antidopingovú agentúru (WADA) a vyrozprávali, ako funguje príprava atlétov v Rusku. S manželom sme chceli ukázať pravdu, povedala. Musíte dopovať, tak to v Rusku funguje, povedal manžel podľa Guardianu.

Ako James Bond

Nezostalo len pri svedectvách. Manželia súhlasili s tým, že sa pokúsia poskytnúť dôkaz. Zhromažďovali tajné vizuálne a audionahrávky rozhovorov s trénermi a atlétmi, ktoré podľa správy dosvedčujú ich slová. Nebolo to jednoduché.

Vždy, keď som niečo natáčala na telefón, bola som nervózna. Špeciálne, keď sa ľudia naň pozerali. Vždy som sa obávala, že získajú podozrenie. Mali by sme z toho v Rusku veľké problémy. Nie som podvodníčka, urobila som chyby, ale pre budúcnosť sa obetujem. Naučila som sa byť Jamesom Bondom, povedala pre nemecký denník Stepanovová.

Po zverejnení dokumentu ARD, ktorý odvysielal ich nahrávky, jej hrozili žalobou. Aj preto manželia s dvojročným synom odišli žiť do Nemecka.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Doping v Rusku

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie