Denník N

Slovenskí hokejisti ostávajú v ruskej KHL. Vo Švédsku by mali problém, u nás to zväz nerieši

Foto – TASR
Foto – TASR

[Pre sériu článkov Slafkovského začiatky v NHL vycestoval reportér Denníka N Štefan Bugan na mesiac do Kanady. Na tomto odkaze nájdete všetky články série a aktivujete odoberanie témy, e-mailom vás upozorníme zakaždým, keď vyjde nový článok priamo zo zámoria.]

Začiatkom marca prišiel tímom Kontinentálnej hokejovej ligy list. Vedenie ruskej federácie od nich „žiadalo podporu“ invázie na Ukrajine a poslalo im rôzne propagandistické materiály – od plagátov až po vlajky.

Hoci išlo formálne o prosbu, v skutočnosti nemali na výber. „Berte do úvahy, že táto propagácia je povinná a je potrebné zdokumentovať ju,“ znelo na konci textu.

Na to, že KHL slúži ako politický nástroj Kremľa na čele s prezidentom Vladimirom Putinom, upozorňujú investigatívni novinári dlhé roky. Od začiatku vojny si to uvedomili aj zahraničné hokejové zväzy vo Fínsku či Švédsku, ktoré v nej zakazujú pôsobiť svojim reprezentantom.

Lenže zdá sa, že Slovensko sa vydalo opačnou cestou. Prezident hokejového zväzu Miroslav Šatan nám odpovedal, že podobné kroky nezvažuje a v KHL sa od ďalšej sezóny predstaví minimálne päť slovenských hráčov.

Analytik z Česka: Je to ľudský odpad

Adam Liška ešte začiatkom apríla tvrdil, že si nevie predstaviť hrať ďalej v Rusku. Po troch sezónach v Severstali Čerepovec pre Denník Šport uviedol, že „je super mať slobodu a možnosť výberu“.

Talentovaný útočník však podľa všetkého zmenil názor a tento týždeň s Čerepovcom predĺžil zmluvu o ďalší rok.

Prečo niektorí Slováci nemajú problém s pôsobením v lige, do ktorej fungovania zasahuje vláda zodpovedná za útok na susednú krajinu? Jedno vysvetlenie priniesol pre oficiálny portál SZĽH krídelník Tomáš Jurčo.

Ten tvrdí, že hráči „musia myslieť na svoje deti a rodiny“. Tvrdí, že pôsobenie v KHL neznamená, že hráči podporujú vojnu, ale podľa jeho interpretácie „len“ zarábajú peniaze.

„Ak vie hráč zabezpečiť rodinu jednou sezónu v KHL namiesto piatich sezón niekde inde, treba sa na to pozerať aj tak,“ dodal pre portál Sportnet.

S ďalším – o niečo menej intuitívnym – vysvetlením prišiel pre Denník N bývalý brankár Rastislav Staňa, ktorý v KHL dlho pôsobil.

Ten vysvetľuje, že od začiatku konfliktu

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Karin je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

KHL

Vladimir Putin

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie