Denník N

Košický newsfilter: Je to, ako keď vznikali železiarne, hovorí o Volve primátor

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Počas leta znova prechádzame na mesačný režim, od septembra sa vrátime k týždennému s vynovenými rubrikami. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.

1. Technické univerzity potešilo, že Volvo chce vyrábať elektrické autá

FOTO – TASR/AP

Zopakujme, Volvo bude už piatou automobilkou na Slovensku, prvou na východe. Sľub ministra hospodárstva Richarda Sulíka o veľkom investorovi, ktorý príde do priemyselného parku Valaliky, sa teda naplnil. Volvo tam zamestná 3300 ľudí a ďalšie tisícky si nájdu prácu u subdodávateľov.

Švédska automobilka, ktorú ovláda čínska firma Geely Holding, pri Košiciach zainvestuje 1,2 miliardy eur. Výška štátnej výpomoci bude 267 miliónov eur. Fabrika bude od roku 2026 vyrábať 250-tisíc áut ročne, všetko iba elektromobily.

Reakcie lídrov regiónu:  

  • Prezident košického U. S. Steelu Jim Bruno to považuje za obrovskú príležitosť pre región a pre celé Slovensko. „Sme pripravení kooperovať a zdieľať svoje skúsenosti s podnikaním. Je nádejné, že vytvoríme dlhotrvajúce partnerstvo, ktoré pomôže obom spoločnostiam, košickému regiónu a Slovensku stať sa lídrom a majákom v zelenej priemyselnej výrobe,“ povedal Bruno. Americká oceliareň ponúka pomoc pri etablovaní nového podniku a naštartovaní výroby.
  • Štefan Lacko zo spoločnosti GlobalLogic Slovakia, ktorá je súčasťou košického IT Valley, pozitívne vníma najmä fakt, že pôjde o výrobu elektrických áut. „Vývoj softvéru pre Automotive je vždy zaujímavý pre IT komunitu. Vidím tu príležitosť pre IT sektor, ktorý môže z prítomnosti tejto automobilky benefitovať.“
  • Juraj Girman, predseda Správnej rady Košice IT Valley očakáva nielen zlepšenie zamestnanosti, ale aj zvýšenie celkovej atraktivity regiónu: „Zdravý mix veľkých nadnárodných spoločností, menších a stredne veľkých firiem, ako aj startupová scéna je nevyhnutnosťou pre ekonomický rast a kvalitný život v regióne, z ktorého sa nemusí odchádzať za prácou.“
  • „Super správa,“ reaguje na rozhodnutie Volva rektor Technickej univerzity Košice Stanislav Kmeť. Myslí si, že to pomôže stabilizovať mladých ľudí v regióne, ktorého podiel na raste HDP sa zvýši. Rektor však vníma aj možnosti vlastnej univerzity, pretože „orientácia na elektromobily a moderné technológie môže iniciovať spoluprácu s výskumnými inštitúciami regiónu“.
  • Primátor Košíc Jaroslav Polaček hovorí o príchode prvej automobilky na východ Slovenska ako

    Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie