Denník N

Nielen Rusi, podozrenia z veľkého dopingu padajú aj na Keňu

Rita Jeptoová vyhrala maratón v Bostone trikrát, v roku 2014 jej zistili doping. Foto - tasr/ap
Rita Jeptoová vyhrala maratón v Bostone trikrát, v roku 2014 jej zistili doping. Foto – tasr/ap

Na rozdiel od Ruska v Keni zrejme nejde o systémový doping zhora. Aj keď kenská vláda proti nemu nebojuje, ako by mala.

[Ako dopujú ruskí olympionici – kniha od Denníka N.]

Keňa bola tento rok najúspešnejšou krajinou na majstrovstvách sveta v atletike. Jej atléti získali 16 medailí, sedem zlatých, čo je výrazne viac ako pred desiatimi rokmi. Okrem behov na dlhé vzdialenosti sa im začalo dariť aj v doteraz pre nich netypických disciplínach: zlato vyhrali v behu na 400 metrov cez prekážky aj v hode oštepom.

Nemusí to byť len talentovanou generáciou. Práve Keňa sa spomína ako druhá krajina, kde môže byť medzi atlétmi obľúbený doping. Svetová antidopingová agentúra priniesla tento týždeň správu, podľa ktorej ruskí atléti dopujú za podpory a krytia trénerov a funkcionárov.

Malý apetít

Je nesprávne zameriavať sa iba na Rusko. Malo by byť podobné vyšetrovanie aj v krajinách ako Keňa a Etiópia. Ich najlepší atléti vyskočili ešte viac a ich úroveň testovania je veľmi obmedzená, povedal pre Guardian ruský športový agent Andrej Baranov, jeden z whistleblowerov v prípade Ruska.

Slovenský atletický manažér Alfons Juck však hovorí, že je to iný prípad. Nie je známa žiadna iná krajina, kde by sa dopovalo tak systematicky ako v Rusku. V Keni môžu byť dopingové prípady, ale je to niečo iné, nejde o systém dopingu zhora, je to skôr o jednotlivcoch, hovorí pre Denník N.

V auguste britské noviny Sunday Times a nemecká stanica ARD, ktorá ukázala aj systematický doping v Rusku, priniesli ďalšie informácie o dopingu v atletike. Dostali sa im do rúk záznamy päťtisíc atlétov za roky 2001 až 2012. Zistili, že 800 z nich malo podozrivé krvné vzorky, Keňanov medzi nimi bolo 77. Médiá tvrdli, že 18 z 92 kenských medailistov z majstrovstiev sveta v danom období malo podozrivé záznamy, čo však nutne neznamená, že dopovali.

Nepochybný doping však dokázali za posledné tri roky vyše 35 Keňanom. Stalo sa tak aj na majstrovstvách sveta v Pekingu v auguste, keď nepovolené látky zistili u dvoch atlétov. Po zverejnení informácií začala protidopingová agentúra vyšetrovanie, ktoré sa môže skončiť podobnou správou, akú tento týždeň vydala o Rusku.

Cesta z chudoby

Podľa Jucka však medzi 35-kou boli väčšinou atléti druhého a tretieho sledu, ktorí sa vďaka nepovoleným prostriedkom chceli vyšvihnúť vyššie. Úspech je pre mnohých kenských bežcov výrazná sociálna vzpruha, hovorí o ďalšej motivácii.

Nemyslí si, že by boli podozrivé prípady dvoch kenských netypických majstrov sveta z Pekingu.  Nicholas Bett vyhral na 400 metrov cez prekážky a Julius Yego v hode oštepom, keď hodil skvelých 92,72 metra. Bett je výnimočný talent a táto disciplína má momentálne menšiu krízu. Yego patril k špičke aj v minulých rokoch, hovorí Juck.

Tento rok vyhrala Keňa zlato aj v inej ako vytrvalostnej disciplíne. Julius Yego získal zlato v oštepe. Foto - tasr/ap
Tento rok vyhrala Keňa zlato aj v inej ako vytrvalostnej disciplíne. Julius Yego získal zlato v oštepe. Foto – tasr/ap

Top kenským atlétom zatiaľ doping nezistili. Najviac Keňu vlani šokoval doping u maratónkyne Rity Jeptoovej. Trikrát vyhrala bostonský maratón, dvakrát maratón v Chicagu. Je považovaná za najvýznamnejšieho kenského atléta, ktorý dopoval.

V Keni sa už dlhšie obávajú, že atlétov doma nekontrolujú na doping tak, ako by sa malo. Kipchoge Keino, bývalý slávny bežec a súčasný šéf Kenského olympijského výboru, povedal tento týždeň pre Reuters, že miestna vláda ukazuje malý apetít bojovať s dopingom. Doteraz ani nemali národnú dopingovú agentúru, hovorí aj Juck.

Od roku 2006 mi neurobili ani jeden krvný test v Keni, povedala 34-ročná Jeptoová pre nemeckú televíziu ARD.

Keino sa obáva sa, že v prípade podobných výsledkov by aj kenskí atléti mohli byť vylúčení z olympiády v Riu, ako sa o tom špekuluje v prípade Ruska. Už to nie je len hrozba. Myslia si, že Keňa zametá dopingové problémy pod koberec, povedal podľa portálu Quartz. Aj preto viaceré kenské noviny po ruskej správe vyzývali, aby s tým začali niečo robiť, aby nestratili generáciu atlétov.

V minulosti sa objavili pochybnosti z dopingu aj u jamajských šprintérov. Je to podobný prípad ako Keňa v tom, že tu dlho nemali antidopingovú agentúru. Nedávnu ju však zaviedli a WADA konštatovala zlepšenie kontroly na ostrove.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Doping v Rusku

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie