Denník N

Zarába 16 miliónov ročne a do Levíc prišiel, aj keď Lotyšom o nič nešlo. Davis Bertans sa v NBA presadil bez polovice prsta

Foto - Lukáš Droppan
Foto – Lukáš Droppan

Basketbalista Davis Bertans patrí v súčasnosti k najznámejším osobnostiam Lotyšska.

Prednedávnom bojoval v drese Dallasu Mavericks proti Golden State Warriors o postup do finále, teraz ho mali možnosť v Leviciach vidieť fanúšikovia v stretnutí kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2023 proti reprezentácii Slovenska.

Pri absencii najväčšej hviezdy – Kristapsa Porzingisa, sú bratia Bertansovci (Davis a Dairis) lídrami reprezentačného tímu Lotyšska na ceste za premiérovou účasťou na svetovom šampionáte. Postup do ďalšej fázy a prvé miesto v skupine potvrdili jasným triumfom nad Slovenskom (93:60).

„Po mentálnej stránke to bol asi najťažší zápas, dokonca náročnejší ako proti Srbsku. Po dlhej ceste sme pricestovali do haly, v ktorej bolo asi najväčšie teplo, aké som doteraz mohol zažiť. Nebolo to pre nás jednoduché, ale v momente nástupu na palubovku sa snažíte rešpektovať súpera a prítomných divákov. Dáte sa dokopy a snažíte sa zo seba vydať maximum,“ zhodnotil duel na pozápasovej tlačovej konferencii Davis Bertans.

Svoje skúsenosti z NBA naplno preukázal aj proti slovenským mladíkom, za necelých 21 minút stihol bez väčšej námahy zaznamenať 23 bodov, čím sa stal najlepším strelcom zápasu. Na palubovke herne dominoval, za čo si neraz vyslúžil potlesk z publika.

Práve 29-ročný krídelník bol ústredným ťahákom stretnutia, v ktorom z pohľadu konečného výsledku o nič nešlo. Kým Lotyši mali isté prvé miesto, Slováci vedeli, že nepostúpia. A navyše výsledky so Slovenskom si žiadny tím nepreniesol do ďalšej fázy kvalifikácie.

Bertans odohral v sezóne 2021/2022 až 74 stretnutí, ale bez váhania prišiel na začiatku leta pomôcť: „Samozrejme, nebolo nad čím premýšľať. Zápas so Srbskom bol pravdepodobne najdôležitejším stretnutím v uplynulom období, ak nie celkovo v histórii reprezentácie. Keď som zdravý a neriešia sa záležitosti s kontraktom, tak som vždy pripravený hrať za Lotyšsko.“

V rozhovore s 29-ročným basketbalistom sa dočítate aj:

  • ako hodnotí svoju cestu do NBA;
  • čo s ním urobil podpis prvého veľkého kontraktu;
  • prečo sa rozhodol nenastúpiť do „bubliny“ v koronavírusovej sezóne;
  • ako prišiel o časť prsta a prečo je pescetarián.

Dve zranenia ohrozujúce kariéru a päťročné čakanie na debut v NBA

Prvé

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Basketbal

NBA

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie