Denník N

Vývoj bojov (133. deň): Čo treba urobiť, aby Rusko prehralo a Ukrajina vyhrala

Na Haďom ostrove opäť vlaje ukrajinská zástava. Foto - Twitter/ukrajinská armáda
Na Haďom ostrove opäť vlaje ukrajinská zástava. Foto – Twitter/ukrajinská armáda

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

 • Rusko môže vojnu vyhrať, ale dá sa tomu zabrániť.
 • Ako bojuje ruské delostrelectvo – ukrajinské skúsenosti v britskej štúdii.
 • Na východnom fronte nič nové.
 • Mapa dňa – ruské vládne lietadlo letelo po vyhostených diplomatov naozaj veľkou obkľukou.
 • Videá dňa – dokument z bojov v Sjevjerodonecku; rozdelené ruské rodiny; adepti na Darwinovu cenu za rok 2022 – nikdy neničte S-300 guľometom zblízka; mimoriadne presný zásah dronu – granát hodil do tanku cez otvorený poklop vodiča; ruské balistické rakety zlyhali nad Belgorodom.
 • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za stredu 6. júla. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Ako sa dá poraziť Putin a prečo to bude také ťažké. RUSI je skratka najstaršieho think-tanku na svete so zameraním na otázky obrany a bezpečnosti. Od roku 1831 sídli vo Veľkej Británii a jeho analytici sa pozreli na doterajší priebeh vojny. Nie je to radostné čítanie (tu nájdete minimalistické zhrnutie v origináli, tu celú 23-stranovú štúdiu).

Záver Britov znie: V súčasnosti viaceré ruské prednosti a ukrajinské slabiny vedú k vyčerpávajúcemu konfliktu. Môže vyústiť do dlhotrvajúcej vojny s ruským víťazstvom na konci.

Nie je to však neodvratné a Briti vymenúvajú podmienky, čo sa musí stať, aby Putin prehral.

Ako prvé však vymenovali prednosti Rusov:

 • Ruské prostriedky elektronického boja bránia Ukrajincom dostatočne rýchlo likvidovať ruské delostrelectvo. (Schopnosti Rusov v rádioelektronickom boji sa považujú za nadpriemerné. Jeho súčasťou je rušenie nepriateľských signálov, odpočúvanie komunikácie a podobne.)
 • Ruské

  Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie