Denník N

Smer, Glváča a Žigu s kauzou kompa spájajú advokátky, jedna je funkcionárkou strany

Glváč si so Žigom môžu podať ruky. Toto - TASR
Glváč si so Žigom môžu podať ruky. Toto – TASR

Kľúčovou indíciou v kauze sú právničky blízke ministrovi obrany Martinovi Glváčovi. Jedna z nich je regionálnou funkcionárkou Smeru a je v dozornej rade firmy s riaditeľom kancelárie ministra Petra Žigu a členom dozornej rady Vodohospodárskej výstavby .

Je to nezmysel, klamstvo, sú to výmysly, povedal o kauze kompa premiér Robert Fico. Na základe informácií, ktoré má k dispozícii, vraj nevidí žiadny dôvod vyvodiť politickú zodpovednosť.

Ficove vyjadrenia však narážajú na priebeh miliónového tendra, v ktorom sa jeho víťaz správal, akoby vopred poznal súťažné podmienky, aj na personálne prepojenia, ktoré zatiaľ o kauze neboli zverejnené.

Prípad 15-ročnej zmluvy na prevádzku kompy za desiatky miliónov eur je totiž so Smerom a s jeho funkcionármi prepojený na viacerých miestach.

Prepojené právničky

Bolo 24. júna – dva dni pred podpisom zmluvy na prevádzku kompy cez Gabčíkovo, ktorú uzavrela štátna Vodohospodárska výstavba a súkromná firma Ponton City. Na notárskom úrade v Bratislave si práve valné zhromaždenie Ponton City odhlasovalo rozšírenie podnikania o verejnú vodnú dopravu.

Sto percent akcionárov – firmy CFS a Spinex – zastupovala právnička Michaela Töröková, overovateľkou zápisnice bola advokátka Ľubica Krnčoková. Ani jedna nemala podľa obchodného registra či ďalších verejne dostupných dokumentov nič spoločné s Ponton City, CFS ani so Spinexom.

Ich mená sa objavili na verejnosti len vďaka tomu, že si zápisnicu z valného zhromaždenia vypýtala na súde zo zbierky listín blogerka Veronika Remišová.

Čo právničky spája? Spoločné sídlo v budove na ulici 29. augusta v Bratislave, rovnaké telefónne číslo, spoločná sekretárka. Majiteľom neveľkej budovy je firma RHK Real a medzi jej spoločníkmi je okrem Törökovej, Krnčokovej a niekoľkých ďalších právnikov aj minister obrany a krajský šéf Smeru v Bratislave Martin Glváč.

kompa_web

Spoločníčkou vo firme bola v rokoch 2004 až 2007 aj premiérova manželka Svetlana Ficová.

„Spojili ste ma s vecou, o ktorej neviem ani mäkké f,“ reaguje Glváč na otázky o Ponton City a kauze kompa. Na otázku, či s týmito ľuďmi podnikal, odvetil, že od roku 2006 nevykonáva advokátsku prax a s pani Törökovou nemá nič spoločné. „Osem vlastníkov ako advokátska kancelária Valašík, Mitro a podobne vlastnili len spoločnú budovu – to je všetko, čo s tým mám.“

Glváčove väzby

Väzieb Glváča na tieto advokátky je však viac. V budove, kde právničky sídlia, je aj firma Z.B. Jediným členom predstavenstva a majiteľom je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kauza kompa

Teraz najčítanejšie