Denník N

Vývoj bojov (134. deň): Horel celý front aj ruské sklady za ním

Horiace pole so zrelým obilím na Ukrajine. Foto - Ukrajinská armáda
Horiace pole so zrelým obilím na Ukrajine. Foto – Ukrajinská armáda
  • Ukrajinská ofenzíva proti ruskej logistike sa stupňuje.
  • Čo vlastne Ukrajinci ničia a prečo práve toto.
  • Čo to znamená, keď sa hovorí o operačnej prestávke.
  • Mapy dňa – včera horel front; poľnohospodárska mapa Ukrajiny z NASA.
  • Videá dňa – tankový boj pri Bohorodyčnom na videu, ktoré ponúka predstavu o veľkom počte použitej techniky; biedny výsledok ruských presne navádzaných striel; horiace sklady.
  • Zapnite si odber seriálu o vývoji bojov na Ukrajine jedným klikom.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za štvrtok 7. júla. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Ukrajinská ofenzíva proti ruskej logistike je úspešná. Ukrajinská armáda systematicky likviduje ruské zásobovanie. Ako vidno z časti o dianí na fronte, zatiaľ to neznamená zmiernenie bojov, ale ak Ukrajinci dokážu udržať aktuálne tempo v ničení ruských muničných skladov, ohrozí to útočné plány Kremľa. Ukrajinci sa Rusom nedokážu vyrovnať v počte diel a raketometov, ale ak ruská armáda nebude mať dosť munície, jej početná prevaha nebude taká veľká.

Kampaň proti ruskému zásobovaniu nielenže prebieha, ona sa zrýchľuje a správy o zničených cieľoch pribúdajú rýchlejšie ako pred týždňom. Netreba však prepadnúť ani prílišnému nadšeniu. Stále je to primálo na zásadný zvrat vo vojne.

Kde sú ciele a prečo práve tieto. Vybuchujúce sklady začali pribúdať po oznámení, že na fronte už bojujú raketomety HIMARS. Nie každý úspech je však ich dielom. A cieľom nie sú iba sklady.

Ukrajinskí partizáni v okolí Melitopola napríklad zničili dva železničné mosty. Objavili sa aj informácie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie