Denník N

Tour de France: Prichádza deň, na ktorý sa všetci tešia, ale aj sa ho boja. Môže im zničiť preteky

Priebežný líder Tour de France Tadej Pogačar povedal, že Covid nie je rival, ale vec, ktorá môže zničiť Tour de France, zdroj - TASR/AP
Priebežný líder Tour de France Tadej Pogačar povedal, že Covid nie je rival, ale vec, ktorá môže zničiť Tour de France, zdroj – TASR/AP

Organizátori Tour de France a UCI sa boja šírenia koronavírusu, tak uvoľňujú opatrenia a hovoria o „zdravom rozume“.

Niektorí fanúšikovia majú na ústach respirátory či rúška, no je to skôr ich rozhodnutie, než že by im to niekto kázal. Častejšie však nemajú, pričom sú odetí zo všakovako poskladaných cyklistických kúskov, ktoré si priniesli sami alebo ich rozdávali sponzori pretekov.

Niekedy prejde celú divácku pasáž skupinka organizátorov, ktorá vyzerá ako obsadenie slávneho filmu Krotitelia duchov. Na chrbte majú veľkú nádrž, z ktorej ide trúbka s aerodisperziou. Takto rozdávajú dezinfekciu.

V novinárskych priestoroch sme o čosi svedomitejší, stále je to však na zodpovednosti jednotlivých členov médií. Rúška sú prikázané a rozdávané v priestoroch blízko jazdcov a tímových autobusov, kam sa bez rúška nedostanete, má ho tu každý. Pred etapou aj po nej.

Organizátori Tour de France sa veľmi boja, že najslávnejšie z cyklistických pretekov skončia ako tie nedávne Okolo Švajčiarska, ktoré dokončili 76 zo 152 jazdcov. Jedným z tých, ktorí preteky nedokončili pre pozitívny test na koronavírus, bol aj Peter Sagan.

Organizátori urobili všetko pre to, aby sa podobný prípad nezopakoval, nie však cestou ešte väčšej bezpečnosti, Medzinárodná cyklistická únia (UCI) si našla inú taktiku: Čo najviac privrieť oči.

„Nemyslím si, že cyklistika berie covid natoľko seriózne, ako by mala,“ povedala v rozhovore pre Denník N cyklistická novinárka Kate Wagner. Napriek rúškam tam či onam, je kľúčové povedať si tri veci:

 1. Fanúšikov je opäť obrovské množstvo, v podstate ako z čias pred covidom.
 2. Keďže rúška nie sú prikázané, odhadom 90 % fanúšikov žiadnu ochranu nemá a na etapách sú často tak blízko cyklistov, že im prakticky prskajú do tváre, keď na nich kričia a povzbudzujú ich.
 3. Zároveň medzi divákmi prakticky neexistuje koncept rozostupov, čo rozšíreniu covidu v davoch len pomáha.

Blíži sa prvá celopreteková skúška správnosti, ktorá bude pre všetko vyššie napísané veľmi intenzívna a pre mnohých náročná. Rest day, odpočinok jazdcov, pričom na rozdiel od ostatných rokov tentoraz jeho vidina v mnohých okrem radosti a úľavy vyvoláva aj úzkosť a strach.

Čo sa dozviete v texte:

 • Čo tímy a jazdci robia počas odpočinkového dňa?
 • Ako vyzerajú nové covidové pravidlá na Tour de France a ako zasiahnu odpočinkový deň?
 • Prečo sú tieto pravidlá kritizované?
 • Ako je možné ich obísť a komu sa to už podarilo?

Pozitívny neznamená vylúčený

Ako sme informovali v kontroverznom prípade Boba Jungelsa (AG2R Citroën Team), UCI vydala tesne pred Tour de France 2022 aktualizovaný Covid protokol (tu v skrátenej verzii) pre prestížne podujatia GrandTour, ktorý hovorí prakticky toto:

 • Dva dni pred štartom Tour de France museli tímy predložiť negatívne výsledky antigénových testov.
 • Ďalšie sa budú robiť počas oddychových dní (pričom organizátori vedú jazdcov a členov tímov, aby si ich robili aj častejšie).
 • Keď bude jazdec pozitívne testovaný antigénovým testom, musí ísť na potvrdenie metódou PCR.
 • Tím s dvomi jazdcami alebo členmi tímu pozitívne testovanými na koronavírus nemusí automaticky odstúpiť zo súťaže (ako to bolo v ostatných rokoch).
 • Z pretekov za istých okolností nemusí odstúpiť ani pozitívne testovaný jazdec.

Za posledný bod v zozname môže konkrétne pravidlo, ktoré hovorí, že rozhodnutie o karanténe jazdcov a členov tímov môže dospieť k minikomisii zloženej z lekára postihnutého tímu, lekára špecializujúceho sa na covid-19 celých pretekov a šéfa lekárov UCI, ktorí budú rozhodovať „na základe dostupných klinických dôkazov“.

„Keď je jazdec náhodou testovaný pozitívne a nemá žiadne symptómy, uskutoční sa stretnutie medzi Xavierom Bigardom (šéf lekárov UCI, pozn. red.), tímovými doktormi a naším šéfom lekárov,“ vysvetľoval šéf Tour de France Christian Prudhomme. „Takto vyzerá zdravý rozum. Na Okolo Švajčiarska sme videli Alexandra Vlasova, ktorý vyhral etapu a išiel skvelo, a musel sa vrátiť domov. Keby nemal pozitívny test, preteky mohol vyhrať,“ dodal generálny riaditeľ podujatia.

Prudhomme odkazoval na prípad jazdca tímu Bora-Hansgrohe, ktorý musel odstúpiť z pretekov Okolo Švajčiarska pre pozitívny nález pred šiestou etapou, pričom v tom čase bol priebežným lídrom celkového poradia.

Fanúšikov na Tour de France je opäť mnoho, rúška ani rozostupy však nik od nich nevyžaduje. Foto N – Zoran Boškovič
Rúška sú v okolí jazdcov a tímových autobusov nutnosť, bez ktorej vás kontrola nepustí. Foto N – Zoran Boškovič
V okolí jazdcov len s rúškami. Foto N – Zoran Boškovič

Krok, ktorý vyššie šéf Tour vysvetľuje, bol využitý už pri Bobovi Jungelsovi, ktorý napriek pozitívnemu testu mohol štartovať na Tour de France, pričom napríklad Matteo Trentin (UAE Team Emirates) také šťastie nemal. Jungelsov tím AG2R Citroën Team totiž pomocou hodnoty CT (bližšie tu) dokázal, že luxemburský jazdec nie je infekčný a nepredstavuje tak hrozbu pre zvyšok pelotónu.

Na čosi podobné budú mať tímy právo aj počas všetkých oddychových dní, ale aká je realita? Môže sa stať, že pozitívny výsledok si nájde 30, 40 či 60 jazdcov – teda najprv pomocou antigénového testovania, následné potvrdenie musí prísť z metódy PCR. Čo v takom prípade? Ako bude komisia zložená zo zmienených lekárov schopná vyhodnotiť a uspokojivo vyriešiť taký počet prípadov?

Skrátka, veľmi pravdepodobne nebude, a tak sa môže stať, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cyklistika

Koronavírus

  Tour de France

  Šport a pohyb

  Teraz najčítanejšie