Denník N

Nahradili Frooma so Saganom. Najlepší cyklisti sveta sú dvaja a dokonale to ukazujú na Tour

Wout van Aert (vpravo) a legenda Eddy Merckx, ktorému je mladý Belgičan veľmi podobný. Foto - TASR/AP
Wout van Aert (vpravo) a legenda Eddy Merckx, ktorému je mladý Belgičan veľmi podobný. Foto – TASR/AP

Kto je najlepší?

Najatraktívnejšia otázka, pretože prináša jednu z vecí, pre ktorú šport ľudia tak milujú – možnosť plamennej diskusie. Cyklistika v tomto nie je iná.

Podobne ako trebárs vo futbale však nie je jednoduché povedať, kto je najlepším cyklistom. Pretože tak ako vo futbale nehrá každý na rovnakej pozícii, v cyklistike nevábia všetkých rovnaké ciele.

Keď sa pred pár rokmi hovorilo o tom, že najlepším cyklistom na svete je Peter Sagan, nebolo to čisto objektívne hodnotenie na základe rebríčka UCI. Dôležitú úlohu zohrávala charizma, popularita, vplyv na svetovú cyklistiku a fanúšikov.

Predsa v tom istom čase, keď Sagan hviezdil prakticky na každých pretekoch, na ktorých štartoval, Chris Froome vyhral všetky preteky z kategórie Grand Tour (Tour de France, Giro d’Ialia, Vuelta a España), pričom Tour de France ovládol dovedna štyrikrát.

Peter Sagan je svetový klasikár a muž pre bodovacie súťaže na Grand Tour, Froome je zase lídrom tímov na celkové poradie zameraný na etapové podujatia. Prakticky úplne iná disciplína, ktorú nadnesene ukazuje aj desaťkilový rozdiel vo váhe. Sagan má však už 32 rokov a za sebou náročné obdobie, 37-ročný Froome uzatvára svoju skvelú kariéru v tíme Israel Start-Up Nation.

Pelotón preto potreboval opäť svoju výnimočnú dvojku a v ostatných rokoch ju aj dostal. „Wout van Aert spolu s Tadejom Pogačarom sú jednoznačne najlepší cyklisti na svete,“ hovorí pre Denník N belgický novinár Stijn Vlaeminck z VTM NIEUWS.

Čo sa dočítate v texte:

  • Koľko etapových víťazstiev na Tour de France má Pogačar na konte a koľko mu ešte chýba na Sagana.
  • Koľkokrát ešte musí vyhrať Tour de France, aby prekonal rekord cyklistických legiend.
  • Ako si Wout van Aert poradil so zranením, ktoré mu takmer ukončilo kariéru.
  • V čom sú si podobní s Eddym Mercxkom.
  • Aké sú jeho ďalšie ciele.

Ak niekto prekoná rekord, tak on

Na začiatok len krátke zopakovanie: Tadej Pogačar je pretekárom stvoreným na veľké podujatia. Je pomerne nízky (176 centimetrov) a subtílny (65 kilogramov), je takticky vyzretý, skvelý vrchár, ohromná výbušnosť mu dovoľuje vyhrávať prípadné šprinty v horských etapách.

Wout van Aert je na druhej strane vysoký (190 cm) a mocný (78 kg) cyklokrosár, je výborný na klasikách aj v bodovacích súťažiach, v rovinatých aj kopcovitých etapách patrí k favoritom.

Dvaja najlepší cyklisti na svete sú rozdielni a je veľmi náročne objektívne povedať, ktorý z nich je lepší. V čom?

„Sú to rozdielni jazdci. Keď sa pozrieme na hrubú víťaznú silu, Tadej Pogačar je skrátka neporaziteľný. Van Aert je extrémne silný v mnohých disciplínach. Dá sa preto povedať, že sú síce rozdielnymi jazdcami, no platí, že sú najlepší na svete,“ povedala pre Denník N slovinská novinárka Kate Wagner, ktorá sa systematicky venuje slovinskej cyklistike.

Pogačar nebol svetový talent od detstva, zlepšoval sa postupne. V roku 2020 vyhral svoju prvú Tour de France veľkolepým dramatickým spôsobom, keď v predposlednej etape uchmatol triumf favoritovi na víťazstvo žltého dresu – Primožovi Rogličovi.

Pred etapou mal na krajana manko 57 sekúnd, po ňom pred Rogličom viedol o 59 sekúnd. „Ako cyklista je extrémne bystrý a nadaný. Je brilantný taktik a v mnohých ohľadoch nemá žiadne zľutovanie. Je rodený víťaz,“ vraví Wagner.

Pogačar vyhral Tour aj minulý rok a tento rok po slabých dňoch Jumbo-Visma s Primožom Rogličom a Jonasom Vingegaardom je znovu hlavným favoritom. Pogačarovu dominanciu potvrdzuje aj počet víťazných etáp – dosiaľ ich na Tour ovládol už 8. To je už teraz o jednu viac ako Chris Froome a na Petra Sagana mu zostávajú už len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cyklistika

Tour de France

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie