Denník N

Bieloruský denník: Kým Lukašenko sa vyhráža Ukrajine a svojmu ľudu, Bielorusi budujú digitálnu krajinu

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Je to exilová vláda? Alternatívny štát? Skúsme to zistiť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

V Bielorusku naďalej zostáva pri moci Alexander Lukašenko – stále protiprávne, za pomoci svojho bezpečnostného aparátu. To všetko za podpory ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý bieloruského diktátora podporuje politicky aj finančne.

Lukašenko je výhodný pre Putina: bez slov poskytuje územie krajiny na agresiu proti Ukrajine, sám organizuje cvičenia v blízkosti hraníc svojho južného suseda a neustále sa vyjadruje v prospech ruského lídra.

Je pravda, že Lukašenko so svojou armádou do vojny ešte nevstúpil, ale stále sa to môže stať.

O dôvodoch, prečo sa bieloruská armáda (zatiaľ) nezapojila do vojny, môžeme len polemizovať. Existuje niekoľko verzií, ktoré nebudem rozoberať, veď o tom táto časť denníka nie je. Bojí sa Lukašenko, že upadne do väčšej závislosti od Ruska? Má strach, že armáda ho v prípade rozkazu zaútočiť na Ukrajinu zradí? Má strach z opätovných protestov, lebo sociológovia hovoria, že Bielorusi nesúhlasia s účasťou bieloruskej armády vo vojne?

Môžeme len skonštatovať, že štyri mesiace po začiatku vojny bieloruská armáda proti Ukrajine nebojuje.

Čo by mali v takejto situácii robiť Bielorusi, ktorí Lukašenka nepodporujú? Ako sa znovu postaviť na nohy?

Existuje niekoľko možností: vysvetľovať každému naokolo, že Bielorusko sa nerovná Lukašenko (s premenlivým úspechom sa to už deje), organizovať vládu v exile (zatiaľ sa to nepodarilo) alebo začať budovať elektronickú krajinu, ktorá sa potom premení na elektronický štát v novom Bielorusku.

Exilová vláda

Rozhovory o exilovej vláde sa v posledných dňoch opäť rozhoreli. Odborníci, analytici a bežní aktivisti tvrdia, že Bielorusko potrebuje úradné zastupiteľstvo, ktoré by vytvorilo kabinety (ministerstvá), vyhlásilo jednotky Bielorusov na Ukrajine za armádu oslobodenia Bieloruska a po víťazstve Ukrajiny nariadilo oslobodiť Bielorusko od Lukašenka (približný plán).

Pritom sa zdá, že zástancovia vytvorenia exilovej vlády stále nemajú vypracovanú koncepciu a odpovede na všetky otázky.

V čom je to lepšie než to, čo máme teraz, keď Bielorusko reprezentujú lídri demokratických síl: Sviatlana Cichanovská so svojím kabinetom zástupcov, Pavel Latuško a Národná protikrízová správa?

Hlavnou tvárou nezávislého Bieloruska je v súčasnosti Sviatlana Cichanovská. Ako pomôže jej a jej tímu celá exilová vláda a čo konkrétne takáto vláda bude robiť?

Akým spôsobom a na akom právnom základe sa môže reálne udržať armáda nezávislého Bieloruska? V súčasnosti vojaci bieloruských jednotiek stále podpisujú zmluvy s Ozbrojenými silami Ukrajiny a sú priamo podriadení OSU. A práve vedenie OSU im vydáva rozkazy a je málo pravdepodobné, že by sa niečo zmenilo so vznikom tzv. podmienečnej exilovej vlády.

Zároveň je, samozrejme, dôležité, aby Bielorusi, ktorí nepodporujú Lukašenka, mali svoje zastúpenie. V skutočnosti tieto funkcie teraz plní Cichanovská a demokratické sily v najširšom poňatí: nezávislí politici, ľudskoprávni činitelia a aktivisti.

Zatiaľ to naozaj nevyzerá ako alternatívny štát, nie je to monolit. Svoje funkcie však zvláda.

Digitálne Bielorusko

Pavel Liber, jeden zo zakladateľov a tvár bieloruskej platformy Golos, už dávnejšie oznámil spustenie projektu Digitálne Bielorusko (Digital Belarus). Dlho však nebolo jasné, čo presne sa za týmto názvom skrýva.

Prednedávnom bieloruský ítečkár predstavil prototyp aplikácie elektronického Bieloruska. Pre Bielorusov je táto aplikácia užitočná už teraz a zároveň je to základ do budúcnosti – základ elektronického štátu, ktorého obdoby existujú v rôznych krajinách, napr. v Estónsku. Aplikácia Digital Belarus bude integrovať nezávislé služby, ktoré môžu čiastočne nahradiť štátne služby. Napríklad systém e-Zdravie je projekt, ktorý zdravotníckych pracovníkov vystavených represáliám spája tak, aby mohli poskytovať konzultácie online.

Nie je to síce plnohodnotná náhrada systému zdravotnej starostlivosti, ale predsa.

Aké ďalšie možnosti ponúka Digitálne Bielorusko? K dispozícii bude agregátor bieloruských kultúrnych podujatí v rámci Bieloruska aj mimo neho, mapa bieloruských podnikov v zahraničí, vlastné médiá či možnosť rozšíriť si sieť bieloruských priateľov a ďalšie.

Pavel Liber takisto porozprával o plánoch spojiť s Digitálnym Bieloruskom platobný systém, ktorý by používateľom aplikácie poskytoval zľavy v obchodoch, službách a inštitúciách, ako aj možnosť hlasovať za niektoré rozhodnutia predstaviteľov demokratického Bieloruska. Zatiaľ nie je jasné, ako budú politické funkcie aplikácie implementované, ale takúto ambíciu jej tvorcovia majú. Aplikácia by sa mohla stať aj elektronickým pasom pre Bielorusov.

Digitálne Bielorusko by sa mohlo stať hlavnou aplikáciou pre Bielorusov a začiatkom elektronickej krajiny. Pred obnovením demokracie a porážkou Lukašenka si budú môcť Bielorusi „nacvičiť“ vedenie demokratických procesov online a ovplyvňovať rozhodnutia Sviatlany Cichanovskej a ďalších nezávislých lídrov – teda aspoň niečo také majú vývojári v pláne.

***

Pavel Liber raz žartom napísal, že v budúcnosti môže bieloruskú vládu nahradiť neurónová sieť. Slobodné Bielorusko sa tak možno stane prvou krajinou so skutočne elektronickou vládou.

Z ruštiny preložila Diana Shvedová. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie