Ukrajinskí umelci na Pohode: Ako hrať pre radosť, keď doma ľudia umierajú?

Niekoľko týždňov na hudbu nedokázali ani pomyslieť, teraz viaceré ukrajinské kapely cestujú po Európe a snažia sa upozorňovať na to, čo sa u nich doma deje.
[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]
Vlad Jaremčuk roky túžil prísť na Pohodu, no bolo to prakticky vylúčené. Ako hlavný booking agent najväčšieho ukrajinského festivalu Atlas Weekend musel byť v druhý júlový víkend doma – v Kyjive. Stotisícový festival, ktorý sa z troch dní rozrástol na sedem, mal totiž rovnaký termín konania ako Pohoda na trenčianskom letisku.
„Veľmi presne si spomínam, ako sme sa raz o tom s Michalom [Kaščákom] bavili a vravel som mu: Kiež by sme raz mohli prísť a vidieť, ako to všetko robíte, a on mi povedal: Vladko, dúfam, že sa to nikdy nestane, lebo to by sa muselo stať niečo veľmi zlé buď tebe, alebo mne,“ vraví Jaremčuk.
Tento rok na Pohodu dorazil a nebol sám. Ukrajina mala na festivale zastúpenie nielen v podobe viacerých kapiel, ale aj so stánkom iniciatívy Music Saves Ukraine. „Slovensko je malá krajina, ale poskytli ste nám takú obrovskú pomoc na mnohých úrovniach. Sme šťastní a poctení, že sme tu,“ hovorí Jaremčuk.

Každá pomoc sa ráta
Pohoda pozvala na festival niekoľko ukrajinských kapiel a interpretov. Festival malo vo štvrtok popoludní symbolicky otvárať práve ukrajinské kvarteto DakhaBrakha. Jeho členovia po príjazde do Trenčína napokon, žiaľ, nemohli vystúpiť pre covid.
V piatok sa však na pódiá postavila kapela Go_A, ktorá spája ukrajinské ľudové pesničky s elektronikou, rapperka Alyona Alyona a aj dídžejka Miklei. V sobotu na obed patril hlavný stage Luhanskej filharmónii, popoludní vystúpila umelkyňa Anastázia Ševčenková, vojnová veteránka z Donbasu, ktorá vystupuje ako Stasik, a aj deti z tanečných škôl z Kyjiva a Charkiva, ktoré našli útočisko na Slovensku.
„Na začiatku vojny sa nám ozvalo veľmi veľa ľudí, ktorí nám písali, ako by nám radi pomohli a že chcú niečo pre nás urobiť, ale nevedia ako,“ vraví Vlad Jaremčuk. Iniciatíva Music Saves Ukraine aj festival Atlas sa v tom snažia byť nápomocní. S Michalom Kaščákom z Pohody sa poznajú už dlhšie a po vypuknutí vojny začali veľmi rýchlo riešiť, aké kapely by mohli prísť na Pohodu.

„Keď nás niekto osloví, že by rád pozval ukrajinských hudobníkov,