Denník N

Politika v Maďarsku vzala rozum mnohým, hovorí spisovateľ, ktorý vzdoruje Orbánovmu homofóbnemu zákonu

Krisztián Nyáry. Foto - Krisztina Szalmás
Krisztián Nyáry. Foto – Krisztina Szalmás

Je rovnako škodlivé, ak Shakespeara kritizujú preto, ako zobrazoval černochov, alebo preto, lebo písal sonety mužom, tvrdí Krisztián Nyáry.

Maďarský zákon, ktorý spája pedofíliu s homosexualitou, zatiaľ nedodržiavajú a ani nevymáhajú, tvrdí spisovateľ Krisztián Nyáry, no dodáva, že to sa môže kedykoľvek zmeniť.

Známy spisovateľ a knižný vydavateľ zareagoval na zákon, ktorý sa preslávil po celom svete a zostavil zbierku diel maďarskej a svetovej literatúry, ktorá je zameraná na tematiku LMBTQ. V knihe dostali priestor autori dobre známi z hodín literatúry – od antických gréckych velikánov po Sándora Máraiho. Nedostal však povolenie na publikovanie všetkých textov – niektorí majitelia práv nesúhlasili práve vinou sporného zákona.

V rozhovore s Krisztiánom Nyárym sa dočítate:

  • aký vplyv mal na knižný trh zákon, ktorý zakazuje zobrazovanie lásky medzi osobami rovnakého pohlavia pre neplnoletých,
  • ako možno presvedčiť tých, ktorí sa zákona zastávajú bez toho, aby poznali podrobnosti,
  • prečo je iné patriť k sexuálnej menšine ako k etnickej.

Otec je muž, matka je žena, benzín ostáva za 480, napísal na Facebooku Viktor Orbán po tom, čo sa mu podarilo vyrokovať výnimku z ropného embarga. Dostane sa toto netradičné haiku do zbierok maďarskej poézie z roku 2022?

Nemyslím si. Je to možné, ale o tom rozhodne budúca generácia.

Sú však aj iné kánony. Vaša najnovšia kniha je akoby zoznamom medzinárodných predstaviteľov LGBTQ témy od Homéra cez Tolstého po Máraiho. Keď človek číta tieto mená, môže mať pocit, akoby celú svetovú literatúru napísali v liberálnom Bruseli. Alebo existuje aj iné vysvetlenie na to, že láska medzi osobami rovnakého pohlavia je takou častou témou v literatúre?

Ak nie toto, tak potom to, že láska je jednou z najdôležitejších tém v literatúre. Okrem smrti je to téma, ktorej sa venuje značná časť literárnych diel. Ide predsa o emocionálny šok a jednou zo základných funkcii literatúry je, aby sme pomocou citových skúseností, ktoré prežili alebo zozbierali iní, dokázali udržať na uzde vlastné pocity. Prípadne aby sme dokázali znížiť mieru šoku, ktorý nás zasiahol, keď sa ocitneme v podobnej situácii.

Podobným šokom je aj to, keď čelíme smrti, spoločenským konfliktom alebo vzťahu rodič-dieťa. Láska má medzi týmito témami výnimočné miesto a jednou z jej foriem je aj to, čo cítia k sebe osoby rovnakého pohlavia. V rozličných obdobiach a spoločnostiach sa to prejavuje rôznymi spôsobmi.

Aké sú hlavné rozdiely?

V historických obdobiach alebo spoločnostiach, kde nie je láska rovnakých pohlaví tabu, sa v dielach objavuje rovnako ako akákoľvek iná láska. Anakreón vo svojich básňach, ktoré adresoval mužom a ženám, okrem osobného zámena nerobil rozdiely, píše o rovnakých pocitoch. Rovnaká je aj renesančná a americká novoveká literatúra.

V obdobiach, keď je táto téma tabuizovaná, sa objavuje inak, pretože je v nej skrývanie sa, strach, vnútorný boj s náboženstvom. Nehovoriac o obdobiach, keď ten, kto píše o svojich citoch k rovnakému pohlaviu, riskuje vlastný život.

Pre ktoré obdobia to platí najviac?

V európskej stredovekej kresťanskej literatúre chýba poézia, ktorá súvisí s láskou rovnakých pohlaví. Nie preto, lebo ľudia by to tak necítili alebo by nevznikali takéto básne, ale preto, lebo ich autor riskoval vlastný život.

Podľa rozličných prieskumov cíti 4 – 7 % populácie príťažlivosť k vlastnému pohlaviu, takže aj v literatúre bude táto téma prítomná vždy aspoň v takejto miere, ak nie vo vyššej. Veď je to dôležitá téma nielen pre tých, ktorí sa sami orientujú na vlastné pohlavie, ale objavuje sa aj u iných. Aj ja som takto vyberal: zaujímal ma obsah, nie sexuálna orientácia alebo identita autora.

Kniha dostala označenie 18+. Je to z dôvodu novej legislatívy?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Rozhovory

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie