Denník N

300 slov z Tour: Etapu prerušili demoštranti. Vládu nezaujíma klimatická kríza, hovoria

Pogačar čaká počas protestu. Foto - TASR/AP
Pogačar čaká počas protestu. Foto – TASR/AP

Dán Magnus Cort Nielsen je víťazom 10. etapy, ktorú poznačil nebezpečný prostest 36 kilometrov pred cieľom. 

Po dni voľna ponúkla kopcovitá etapa vedúca z Morzine do Megève kontroverzný moment – skupina siedmich demonštrantov zablokovala cestu krátko pred prejazdom vedúceho pretekára v úniku Alberta Bettiola a organizátori museli etapu na približne desať minút neutralizovať, teda pozastaviť.

Navzájom priviazaní demonštranti z organizácie Dernière Rénovation ešte spustili dymovnicu a sťažili tak organizátorom aj jazdcom viditeľnosť.

„Je to situácia, ktorá sa nedá veľmi ovplyvniť. Našťastie tam bol Bettiol sám, čiže sa vedel ľahko preštrikovať. Keby išla veľká skupina alebo pelotón, mohol byť z toho veľký malér,“ vravel v štúdiu RTVS bývalý jazdec Peter Velits.

Podľa experta a novinára Lukáša Timka to bola extrémne náročná situácia najmä pre Bettiola: „Pred jazdcami ide niekoľko sprievodných vozidiel, ale diváci do cesty skočili v poslednej chvíli a nedalo sa preto veľmi reagovať. A keď pustili ešte aj dymovú clonu, bolo to naozaj veľmi nebezpečné, pretože nebolo jasné, čo sa tam deje.“

„Demonštranti si vybrali moment, keď mohli svoju správu podať čo najďalej. Tour de France je na to vhodná platforma. Je to súčasť cyklistiky a myslím, že sa s tým organizátori vyrovnali dobre,“ dodal Velits. Protestujúcich stiahla z cesty polícia v spolupráci s organizátormi, aj za použitia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cyklistika

Klimatická zmena

Peter Sagan

Súhrn Tour de France

Tour de France

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie