Denník N

Svetový newsfilter: Putin otestuje trpezlivosť Západu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

lídri západných štátov musia už niekoľko mesiacov robiť náročné rozhodnutia, ktoré sa týkajú podpory Ukrajiny. Prijali sankcie, na Ukrajinu posielajú zbrane a sľubujú, že ju budú podporovať do konca. A potom pomôžu obnoviť to, čo zničila ruská armáda.

Čas však beží, vojna sa nekončí a časť ľudí sa postupne naučila žiť s pocitom, že na východe Európy prebieha veľká vojna. Vladimir Putin sa spolieha na to, že má viac času a trpezlivosti ako Západ, pretože v Rusku neexistuje demokracia a jemu nezáleží na krajine ani na jej obyvateľoch.

Posledné týždne ukazujú, že trpezlivosť právom patrí na zoznam faktorov, ktoré budú mať vplyv na konečný výsledok tejto vojny.


Európa: Kto vydrží dlhšie?

Aj necelých päť mesiacov od začiatku ruskej invázie stále intenzívne sledujeme, ako postupuje ruská armáda a či dobýja ďalšie mestá a dediny. Po obsadení Luhanskej oblasti Rusko pokračuje v silnom ostreľovaní, ale znovu sa potvrdzuje, že ani jeho zdroje nie sú nevyčerpateľné.

O čo ide: Experti sa zhodujú, že vojna sa dostala do fázy, v ktorej bude hrať kľúčovú úlohu to, aké vyčerpané sú obe strany. Týka sa to počtu vojakov, techniky aj morálky.

Obe armády sú vo všetkých troch parametroch po mesiacoch vojny oslabené. Rusko síce má výhodu v tom, že má väčšiu a silnejšiu armádu, no Putin sa aj napriek veľkým stratám vyhýba mobilizácii.

Rusko preto do armády láka bývalých vojakov, obyvateľov chudobnejších oblastí, proruských separatistov a žoldnierov. Britské tajné služby si dokonca myslia, že by sa mohol uchýliť aj k tomu, že začne z väzení púšťať ľudí, ktorí sa pridajú k žoldnierom z Wagnerovej skupiny. Podľa niektorých zdrojov sa to už deje.

Ruská armáda na Ukrajine prišla o desaťtisíce vojakov a to sa prejavuje aj tak, že podľa Spojených štátov momentálne nemá dosť jednotiek na to, aby splnila jeden zo svojich cieľov, ktorý by bol pre Ukrajinu veľmi krutý – obsadiť Odesu a odstrihnúť Ukrajinu od mora.

Pomoc zo Západu: Ani s technikou to nie je ideálne, a preto sa Rusko snaží získať stovky dronov od Iránu. Bezpilotné stroje sa v tejto vojne ukázali ako zvlášť cenná zbraň. Najmä pre Ukrajincov.

Morálka ukrajinskej armády síce utrpela po tom, čo Rusko získalo aj posledné časti Luhanska, no trochu ju pozdvihli dodávky raketových systémov HIMARS od Američanov. Rakety už medzičasom ničia ruské ciele, no Ukrajina ich stále nemá dosť.

Od Američanov zatiaľ dostala 12 týchto systémov, raketomety jej sľúbili aj Briti a Nemci. Ukrajinci však žiadajú ďalšie desiatky HIMARS-ov, ktoré by mohli spôsobiť Rusom veľké škody ešte pred zimou – obdobím, ktoré bude pre vývoj vojny veľmi dôležité.

Putin na rokovaní s prezidentom Iránu. Foto – TASR/AP

Zimná stratégia: Denník New York Times dokonca píše o Putinovej zimnej stratégii. Ruský prezident môže kalkulovať s tým, že ak sa k

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie