Denník N

Kanada prijme viac imigrantov aj zo Slovenska. Žije sa tu jednoduchšie, hovorí jedna z nich

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Po víťazstve vo voľbách otvárajú liberáli dvere cudzincom. Papiere si chystá aj Slovenka v Montreale.

Ak ste si niekedy chceli vyskúšať žiť a pracovať v Kanade, teraz môže byť na to dobrá šanca. V krajine sa po októbrových voľbách skončilo desať rokov pravicovej vlády.

Nový ľavicový kabinet premiéra Justina Trudeaua plánuje zvýšiť počty imigrantov, ktorí prichádzajú do krajiny. Týkať sa to bude aj Slovákov.

Štvrť milióna cudzincov ročne

Kanada vo všeobecnosti patrí medzi krajiny otvorené voči cudzincom. Vlani tu udelili trvalý pobyt 260-tisíc imigrantom. V Kanade žije 35 miliónov ľudí, imigranti teda ročne zvýšia populáciu o 0,7 percenta. Viac ako 200-tisíc migrantov prišlo do krajiny každý rok (s výnimkou dvoch) od roku 1990.

„Presné plány ešte nie sú, no celkový počet migrantov by mohol narásť o tretinu,“ hovorí pre Denník N Joseph Burza z Kanadskej obchodnej komory na Slovensku.

Kanada je stále zaujímavá aj pre Slovákov. Ako hovorí Burza, najviac ich sem chodilo počas komunizmu v 70. a 80. rokoch. Po páde režimu to zasa bolo obdobie 1999 až 2003, keď Kanada prijímala legálne okolo 350 Slovákov ročne. V poslednom roku to bolo 161 ľudí.

Toto číslo sa po novom môže zvýšiť. Podľa komory prijmú dvakrát viac ľudí v kategórii Family Class, ktorá zahŕňa rodinných príslušníkov. Takisto sa má zvyšovať aj kvóta pre skilled workers (odborných zamestnancov). Ide o odborné, v podstate vysokoškolské povolania ako lekár, právnik, ekonóm.

„Kanada bola osem rokov krajinou s najlepšími podmienkami na život. Medzi 40 najlepšími univerzitami na svete sú tri kanadské. Na rozdiel od Austrálie tu napríklad uznávali aj slovenské školy,“ hovorí Burza, prečo si Slováci vyberajú Kanadu. A jedným z dôvodom býva aj hokej. „Ich deti ho možno hrávajú doma, tak v tom chcú pokračovať,“ dodal.

Slovenka si chystá papiere

Papiere na trvalý pobyt si už začína vybavovať aj Slovenka Dominika Kunertová. V Kanade je od roku 2012, je doktorandkou v odbore medzinárodných vzťahov na Montrealskej univerzite. A chce tu zostať žiť.

„Polovica úspechu je podať si žiadosť čo najskôr,“ hovorí s tým, že u nej je to zložitejšie, pretože žije v provincii Québec. Myslí si však, že napokon trvalý pobyt dostane.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie