Denník N

Sociológ Michal Vašečka: Skaza je už dokonaná (+ video)

Michal Vašečka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michal Vašečka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Väčšina spoločnosti sa v novej transformácii sveta na prahu 21. storočia úplne stratila, hovorí sociológ Michal Vašečka.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Naposledy sme spolu robili rozhovor vo februári, dva dni predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu, a vy ste vtedy hovorili o veľmi nebezpečných trendoch v spoločnosti a vo verejnej mienke. Odcitujem vás: „Prejavuje sa to na množstve vecí, nielen v politických preferenciách, ale aj v tom, ako sa krajina stáva viac antiamerickou, proruskou, je viac pochybností o EÚ. Viac sa prejavuje aj príklon k autoritárstvu, potenciálna výmena slobody za niečo ako bezpečnosť, za menej tlaku na takzvané tradičné hodnoty.“ Zmenila ruská agresia tieto trendy?

Zase ma všetci budú mať za negativistu, ale nezmenila, aj keď to chvíľu tak vyzeralo. Určite si všetci spomenú, že niekoľko týždňov po útokoch na Ukrajinu boli mnohí ľudia zaskočení, dezinformačná scéna sa na pár dní odmlčala, mnohí ľudia začali tvrdiť, že Slovensko našlo svoju krajšiu tvár a že to vlastne nie je také zlé, ako to ukazovali čísla. Ako sociológ hovorím, že po pár týždňoch sa to vrátilo tam, kde to bolo. Je tam niekoľko zmien a poďme po číslach, aby sme nehovorili o pocitoch.

Vyšiel nový eurobarometer, ktorý bol robený už po začiatku invázie, a s demokraciou na Slovensku nie je spokojných už 69 percent ľudí. V Dánsku je nespokojných 9, v Českej republike 35. Ešte aj v tom chronicky známom Maďarsku je nespokojných 45 percent. Slovensko je bezkonkurenčne na úplne poslednom mieste v EÚ. Zároveň sme aj úplne na poslednom mieste nespokojní s demokraciou v celej EÚ. Sme úplne najnespokojnejší s prínosom členstva v EÚ pre krajinu. Tomu už nerozumiem, pretože ak niekto benefitoval z členstva v EÚ, tak to bolo práve Slovensko. Bez členstva v EÚ by sme dnes boli krajinou veľmi podobnou Srbsku a neviem, prečo tomu Slováci nerozumejú.

A čo je ešte horšie, iba 39 percent ľudí, najmenej z celej EÚ, je ochotných nechať pristúpiť ďalšie krajiny do EÚ. Napríklad krajiny západného Balkánu. Čiže tí, čo najviac benefitovali z členstva EÚ, sú najmenej prajní voči iným. Autoritárstvo je na tých istých úrovniach, ako bolo. Rozdiel je v tom, že kým pred vojnou bol Putin populárny medzi viac ako 55 percentami Slovákov, dnes je to už „iba“ 28. V susednom Poľsku sú to tri percentá. Takže čísla sú strašne vysoké a tradičné hodnoty, nech už to znamená čokoľvek, sú pre populáciu veľmi dôležité.

Hovoríte, že neviete, prečo tomu Slováci nerozumejú. Prečo podľa vás?

Nechcem sa nikoho dotknúť, ale slovenská transformácia nie je úspešná alebo neúspešná, dobrá alebo zlá, ale mám pocit, že je hlavne mimo. Homo sapiens sa vyvíjal v tom strome od Homo erectus, ale boli aj odbočky ako neandertálci. Slovenská transformácia tiež teraz odbočila na mŕtvu koľaj, kde to mimoriadne zapácha a nedá sa vrátiť späť. Teraz som povedal to, čo nemám rád na iných – pocit a intuíciu.

Musíme sa vrátiť k štandardnému spôsobu transformácie spoločnosti na pozadí transformácie celého sveta, ktorý prechádza paradigmálnou zmenou. Mení sa všetko a nevieme sa pozerať na veľa poučení z minulosti. Práve preto sa tomu treba prispôsobiť. Slovensko si nemôže povedať, že do toho vlaku nenastúpi. Áno, nadpolovičná väčšina ľudí sa v tom úplne stratila. Stratila sa v celosvetovej transformácii spoločnosti na prahu 21. storočia, čo si vyžaduje úplne iné postupy ako doteraz.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

V redakcii

Slovensko

Teraz najčítanejšie