Denník N

Kríž aj dúha sú toho istého pôvodu

Ilustrácia - Fedor Pichanič
Ilustrácia – Fedor Pichanič

Ľudia túžiaci po slobode a rovnoprávnosti sa nesmú nechať manipulovať ani politikmi, ani biskupmi, ani novinármi.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

„Zdá sa, že (niektorí) ľudskoprávni aktivisti v sebaprezentačnom kŕči za (niektorými) politikmi príliš nezaostávajú.“ Takto začal svoj najnovší komentár v Denníku N Andrej Bán.

A takto ho skončil: „Manipulátori, konzervatívni či liberálni, si tak budú dovoľovať čoraz viac.“

A medzitým sú slová, slová, slová o tom, ako intolerancia a hystéria zalieva spoločnosť rovnako zo strany konzervatívnych politikov, ako aj zo strany liberálnych ľudskoprávnych aktivistov a ako prichádzajú útoky z oboch strán frontovej línie.

Na prvé prečítanie som si pomyslel, že ide o nedorozumenie. Po viacnásobnom prečítaní som získal dojem, že autor vo svojom komentári vyprodukoval presne taký kŕč, z ktorého obviňuje on konzervatívcov a liberálov. Teda najmä tých druhých, lebo článok napísal tesne po udalostiach na Pohode, keď návštevníci festivalu vyháňali jedného pomocného biskupa.

Môj dojem sa zmenil na istotu, keď som sa hlbšie zamyslel nad autorovou vetou, že „ak liberálov oprávnene poburuje ťaženie Gyimesiho proti LGBTI, mali by pozdvihnúť svoj hlas aj na obranu biskupa Haľka, akokoľvek s ním nesúhlasia.“

A potom ešte viac, keď o dotyčnom napísal, že „mal nešťastný a hlúpy, no nie nenávistný výrok o LGBTI komunite.“

Podobne sa vo svojom komentári v SME vyslovila novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. Vraj biskup Haľko v princípe iba „dosť nepatrične komentoval scénu s dvoma queer ženami“.

Pripomeňme si, že biskup Haľko je človek s mocou nad veľkým počtom veriacich, nie je to obyčajný návštevník festivalu, ktorý si kúpil lístok a chce sa zabaviť. A práve on, človek s veľkou autoritou, sa pred časom verejne vyjadril, že keď sa bozkávajú dve ženy, môže to mať devastačné účinky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie