Denník N

Vývoj bojov (144. deň): Rusi sa tvária, že prekvapivo skoro obnovujú postup. Útočiť potrebujú aj Ukrajinci

Ruský minister obrany Šojgu počas stretnutia na neznámom mieste nariadil "zintenzívniť vojenskú operáciu" na Ukrajine. Foto - TASR/AP
Ruský minister obrany Šojgu počas stretnutia na neznámom mieste nariadil „zintenzívniť vojenskú operáciu“ na Ukrajine. Foto – TASR/AP

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Rusi sú podľa západných analytikov pod tlakom, aby obnovili postup.
  • Pod tlakom sú aj Ukrajinci, potrebujú aspoň nejaké čiastkové víťazstvo. 
  • Video dňa – propagandista v ruskej televízii priznáva, že prísun západných zbraní „vážne komplikuje úspech špeciálnej operácie“. Navrhuje bombardovať administratívne budovy v Kyjive.
  • Došlo k zničeniu prvej z moderných poľských húfnic, ktorými sa Ukrajina vyzbrojila začiatkom júna. 

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 17. júla. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Rusi sa tvária, že ich operačná prestávka sa skončila. Začiatkom minulého týždňa si médiá všímali vyhlásenia ukrajinských predstaviteľov, ktorí avizovali masový protiútok na juhu. Proti Rusom sľubujú zapojiť až milión vojakov – čo, ako sme viackrát upozornili, je skôr propagandistické preháňanie. No ukrajinský protiútok sa stále nezačal. Namiesto toho koncom týždňa zaskočili analytikov správy z Donbasu, podľa ktorých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie