Odborár Visolajský: Výpovede lekárov dokáže zastaviť len vláda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Peter Visolajský dlhodobo vedie Lekárske odborové združenie. Vo štvrtok rokoval s premiérom a ministrom financií o zvyšovaní platov zdravotníkov. Lekár z nemocnice v Nitre opakuje, že situácia v zdravotníctve je kritická najmä pre nedostatok personálu. „Služby musia mať aj lekári, ktorí majú 70 rokov, väčšina z nich má po päťdesiatke. Alebo aj kolega čerstvo po infarkte musí slúžiť nočné, lebo nemá kto. Ide to na hranu a na úkor zdravia aj zdravotníckeho personálu. Systém sa zadrháva,“ varuje.
Odborári pod jeho vedením vyzbierali 3-tisíc deklarácií o výpovediach. Tie začnú zbierať v auguste.
V rozhovore hovorí:
- o rokovaniach o vyšších platoch,
- čo by ich presvedčilo, aby nepodali výpovede,
- ale aj o tom, ako sa prejavuje nedostatok personálu v nemocniciach.
Vo štvrtok ste rokovali na úrade vlády s premiérom a ministrom financií o zvyšovaní platov. Ako to prebiehalo?
Rokovali sme viac ako štyri hodiny. Je to pomerne únavné chodiť na úrad vlády a dokola vysvetľovať a argumentovať. Aby sa niečo vyriešilo, chodíme tam po práci, po službách. Chceli by sme, aby sa situácia vyriešila a mohli sme pracovať v nemocniciach, ale, žiaľ, ani vo štvrtok sa nepodarilo pristúpiť k nejakým riešeniam. Snažíme sa urobiť všetko, aby nedošlo k výpovediam, aj preto sme tam boli. Ostáva nám dúfať, že pri najbližšom stretnutí 9. augusta uvidíme konkrétne riešenia.
Zatiaľ vám ich nepredstavili?
Väčšinu zo štyroch hodín tvorila diskusia, otázky a vysvetľovanie. Hovorili sme, ako je to v zahraničí a