Denník N

Lekárka o teple: Ustavične pustená klimatizácia je cesta do pekla, na teplo si treba privykať

Jana Bendová. Foto Denník N - Vladimír Šimíček
Jana Bendová. Foto Denník N – Vladimír Šimíček

Teploty sa majú tento týždeň výrazne zvyšovať. Treba si dávať pozor na používanie klimatizácie, ale aj na ľadové nápoje či sprchy.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Nasledujúci týždeň výrazne stúpnu teploty. Na niektorých miestach sa podľa predpovedí budú teploty blížiť k 40 stupňom Celzia.

Všeobecná lekárka pre dospelých Jana Bendová v rozhovore hovorí:

  • ako sa správať vo vysokých teplotách,
  • ako sa starať o deti a seniorov,
  • kedy počas tepla športovať,
  • ale aj to, ako dodržiavať pitný režim a
  • ako sa na teplo adaptovať.

Niektoré stránky o počasí predpovedajú na Slovensku na druhú polovicu júla teploty blížiace sa k 40 stupňom Celzia. Ako na takéto teploty reaguje naše telo?

Telo má vyvinuté úžasné mechanizmy, aby sa prispôsobilo zmenám. Volá sa to termoregulácia, teda mechanizmus, keď sa telo snaží udržať rovnováhu medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Tento mechanizmus sme potrebovali vo vývoji, aby sme prežili až do dnešných dní, a potrebujeme ho aj teraz. Ale aj tento mechanizmus má svoje limity. Pri bežných teplotách do 30 stupňov Celzia si s tým telo poradí ľahko. Čím vyššie sú teploty, tým horšie sa termoregulácia udržuje. Niektorí sa na chlad či teplo vedia adaptovať lepšie, niekto môže mať tieto mechanizmy oslabené – vekom alebo aj chronickou chorobou.

Ako by sa človek mohol lepšie adaptovať na vysoké teploty?

Je tu globálne otepľovanie – a ak chceme prežiť, musíme sa venovať výskumu, čo robiť, aby sme toto teplo prežili. Je viacero možností. Sú príklady ľudí, ktorí sa presťahovali z chladnejších do horúcejších oblastí a adaptovali sa, telo si zvyklo. Je známe, že horšie znášame

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

V redakcii

Slovensko, Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie