Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Holandská vláda vyhlásila vojnu dusíku v pôde. Niektorí farmári budú musieť predať farmy

Protesty farmárov v Haagu z februára. Ilustračné foto - TASR/AP
Protesty farmárov v Haagu z februára. Ilustračné foto – TASR/AP

Desaťtisícové demonštrácie farmárov vyvolali plány vlády zo začiatku júna. Do roku 2030 chce znížiť počet hovädzieho dobytka v krajine o 30 percent a farmy v blízkosti chránených oblastí chce zrušiť úplne.

Dve kravy sa pokojne pasú pred parlamentom v Haagu. Inú vládnu budovu obsypáva kombajn. A cesty blokujú traktory s obrátenými holandskými vlajkami a nápismi: „Nie sú farmári, nebude jedlo.”

Demonštrácie farmárov prebiehajú po celom Holandsku už viac ako mesiac, posledný týždeň sa rozšírili aj do iných európskych krajín ako Španielsko, Poľsko alebo Nemecko. Nemeckí farmári dokonca prišli na traktoroch podporovať svojich susedov a spoločne vytvorili traktorovú kolónu.

Za masívnymi protestmi poľnohospodárov je návrh holandskej ministerky pre prírodu a dusíkovú politiku, čo je miestna obdoba ministerstva životného prostredia, Christianne van der Walovej z 10. júna.

Nielen van der Walová, ale aj väčšina kabinetu chce docieliť zníženie dusíka v pôde až o polovicu najneskôr do roku 2030. Jedným z hlavných bodov, ako to dosiahnuť, je skresanie chovu hovädzieho dobytka a používania hnojív s vysokým obsahom oxidu dusičitého a amoniaku.

Znamená to, že celý poľnohospodársky sektor musí svoju produkciu skresať o 70 percent. Farmy v chránených oblastiach Natura 2000 budú musieť zrejme zaniknúť úplne.

Vláda už vyhradila 25 miliárd na zakúpenie vybavenia, ktoré by farmárom umožnilo znížiť produkciu dusíka, a tiež na odkúpenie niektorých fariem.

„Úprimne, nie všetci farmári budú môcť pokračovať vo svojom biznise,” vyjadrila sa vláda ešte v júni.

Narazili na odpor

Tieto zelené reformy však narazili na odpor holandských farmárov. Už prvé dni po ohlásení plánov sa v mestách po celom Holandsku konali menšie protesty.

Tie neskôr vyústili do veľkých zhromaždení, keď farmári na traktoroch blokovali diaľnicu, malý kombajn obsypával obilninami parlament a došlo aj k násiliu voči policajtom a slovným urážkam politikov a ich detí v médiách.

Vláda už síce vyhradila pre farmárov 25 miliárd na zakúpenie vybavenia, ktoré by im umožnilo znížiť produkciu dusíka, a tiež na odkúpenie niektorých fariem, ktoré budú musieť svoje prevádzky ukončiť, pre mnohých farmárov je však táto možnosť neakceptovateľná.

Prečo sú kravy a dusík problém?

Zvýšená hladina dusíka a amoniaku v pôde je pre Holandsko dlhodobým problémom natoľko, že úrad ministerky prírodnej politiky nesie aj názov ministerka pre dusík.

Zvýšená hladina dusíka spôsobuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Svet

Teraz najčítanejšie