Denník N

Аko sa mení úloha ruských bezpečnostných služieb od začiatku vojny: od ojedinelých politických represií k masovým

Policajti zatýkajú demonštranta počas demonštrácie za slobodné a spravodlivé voľby v centre Moskvy 3. augusta 2019. Foto – TASR/AP
Policajti zatýkajú demonštranta počas demonštrácie za slobodné a spravodlivé voľby v centre Moskvy 3. augusta 2019. Foto – TASR/AP

Vojna na Ukrajine odštartovala najväčšiu krízu, akou kedy musel ruský štát pod Putinovým vedením prejsť. Keďže sa počas celých dvoch desaťročí svojej vlády spoliehal na FSB, bolo jasné, že bezpečnostné služby budú zohrávať veľkú úlohu aj v tejto kríze.

Autori sú investigatívni novinári, autori kníh o histórii a činnosti FSB, zakladatelia a redaktori portálu Agentura.ru

Keď ruské vedenie označuje vojnu za „špeciálnu operáciu“, zavádza len čiastočne: ozbrojené sily boli pôvodne určené skôr ako štartovací mechanizmus, ktorý mal pomôcť zvrhnúť politický režim v Kyjive. Úloha FSB v prípravnej fáze bola kľúčová. Práve oni boli poverení prípravou tejto špeciálnej operácie. Mali poskytnúť politickú podporu na Ukrajine, a ako všetci vieme, to sa nepodarilo a začali sa problémy.

Aký vplyv mala vojna na bezpečnostné služby? Predtým mali s problémom Ukrajiny v celej obrovskej štruktúre FSB niečo spoločné len dve zložky: 5. služba a kontrarozviedka, ktoré pravidelne chytali ukrajinských špiónov alebo ľudí, čo boli považovaní za ukrajinských špiónov, najmä ukrajinských novinárov.

Po vypuknutí vojny sa do problému Ukrajiny zapojilo viac jednotiek: objavili sa napríklad filtračné tábory v Rusku a na okupovaných územiach. Filtračné tábory riadi vojenská kontrarozviedka – oddelenie, ktoré má v čase mieru zabezpečovať bezpečnosť ruských vojakov, ich morálku a to, aby sa príliš nekradlo. Ale teraz sú to práve títo ľudia, čo sa zaoberajú filtráciou a používajú všetky metódy mučenia, o ktorých toľko čítame a počúvame, čo sa zaoberajú aj verbovaním Ukrajincov. Do vojny sa aktívne zapojila aj pohraničná stráž: venuje sa tomu, aby Ukrajincov nepustila z Ruska, kontrolovala a zastrašovala IT špecialistov, ktorí opúšťali krajinu. Ďalším útvarom, ktorý s vojnou rozhodne nemá nič spoločné, je služba ekonomickej bezpečnosti FSB: práve títo ľudia teraz obchádzajú inštitúcie a vysvetľujú, ako posilniť pracovnú disciplínu na pracoviskách, presadzujú nahrádzanie importu a vysvetľujú nové pravidlá hry. Okrem toho sa samotná FSB stáva viac polovojenskou: pred mesiacom mohli branci podpísať zmluvy o službe v FSB.

Prax totálnych represií z tridsiatych rokov v súčasnosti

V krátkej budúcnosti bezpečnostné služby postupne prejdú od ojedinelých politických represií k masovým totálnym represiám. Rozsah možno nebude stalinský, ale určite nebude taký ako v 60. a 70. rokoch, keď bolo prenasledované len disidentské hnutie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie