Denník N

Čo sa deje v Budapešti: Kameň v okne autobusu Slovana či hľadanie fanúšikov v meste

Ultras Ferencvárosa v akcii. Foto - FB/Green Monsters
Ultras Ferencvárosa v akcii. Foto – FB/Green Monsters

Od najväčšej fanúšikovskej skupiny Green Monsters by problémy prísť nemali, ak nejaké prídu, tak skôr od menších.

„Pred tridsiatimi rokmi som tam nebol ja a ani hráči. To, čo sa stalo vtedy, je história, my sa však musíme zaoberať prítomnosťou. Videli sme o tom dvojminútové video, ktoré nebolo práve reklamou na futbal,” povedal v utorok ruský tréner Ferencvárosa počas tlačovej konferencie pred prvým zápasom druhého predkola Ligy majstrov medzi Ferencvárosom a Slovanom Bratislava o škandalóznom zápase dvoch mužstiev v Bratislave v roku 1992.

Stanislav Čerčesov poslal odkazy aj fanúšikom oboch mužstiev. „Maďarských aj slovenských fanúšikov žiadam, aby nehľadeli do minulosti, ale aby sa sústredili na prítomnosť, aby všetko prebehlo za normálnych podmienok”. Podobne sa vyjadril aj tréner Slovana Vladimír Weiss: „Nevracajme sa do minulosti.“

Zdá sa, že nie všetci počuli, o čo ich žiadal Čerčesov. V utorok večer začali kolovať správy, že v Budapešti pri Népligete niekto hodil kameň do okna autobusu, ktorý viezol hráčov Slovana z tréningu. Pri incidente sa nikto nezranil, poškodila sa len vonkajšia vrstva skla a polícia chytila vinníka už v stredu nadránom. Tridsaťročný Gábor Cs. sa na výsluchu k činu priznal a povedal, že spáchanie trestného činu oľutoval.

Situácia je napätá od prvej chvíle

Aj na základe vyššie uvedeného vidno, že nejde o zvyčajný letný predkolový zápas, ktorý okrem fanúšikov mnohých nezaujíma.

Keď vysvitlo, že cesty Fradi a Slovana sa znovu pretnú, atmosféra takmer okamžite prituhla. Denník Pravda uverejnil článok s názvom „Ferencváros, to sú futbaloví žoldnieri pod ruskou taktovkou” o zostave tímu Fradi, pričom vyzdvihla, že v základnej zostave hráva pravidelne len jeden maďarský hráč. Aj toto už vyvolalo u mnohých fanúšikov Fradi negatívne ohlasy.

Hneď, ako bolo jasné, že Slovan narazí na Ferencváros, slovenský majster vyhlásil, že na odvetný zápas naplánovaný na 27. júla v Bratislave bude len uzamknutý predaj vstupeniek, teda na bratislavský zápas si budú môcť kúpiť lístok prakticky len držitelia permanentiek.

„Nechceli by sme, aby sa zopakoval scenár z roku 1992, keď sa v domácom sektore na Tehelnom poli pomiešali fanúšikovia Fradi a Slovana,” odôvodňovalo svoj krok vedenie bratislavského klubu zdôrazňujúc: chceli by, aby boli v domácom sektore len fanúšikovia domácich. Postup Slovana interpretovali maďarské médiá na Slovensku tak, že tým znemožnia vstup na štadión slovenským fanúšikom Fradi.

Takto to vyzeralo ešte pred začiatkom zápasu v roku 1992. Foto – archív TASR

Na stránke Slovana teraz píšu o tom, že v domácom sektore je ešte stále dostupných niekoľko tisíc vstupeniek.

Predseda klubu Fradi Gábor Kubatov, ktorý je zároveň podpredsedom Fideszu, už v nedeľu ohlásil, že dva tímy sa v Budapešti stretnú na vypredanom štadióne. V Groupama Aréne možno očakávať zdrvujúcu zeleno-bielu presilu, keďže spomedzi ultras Slovana plánuje údajne prísť na zápas len 480 ľudí.

Huckajú hráčov FTC záznamami spred tridsiatich rokov?

V slovenských fanúšikovských kruhoch sa na sociálnych sieťach začala šíriť informácia, že vedenie Ferencvárosa hucká svojich hráčov pred zápasom prostredníctvom záberov zo škandalózneho zápasu v roku 1992.

Východiskom bolo, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Liga majstrov

ŠK Slovan Bratislava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie