Denník N

Fico nasadol na kompu. Udalosti, prešľapy a podcenené momenty týždňa

Osobnosti vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa. Teraz ich zaujali kauzy kompa, alobal, ale aj ruský doping.

Iveta Radičová, bývalá premiérkarad

Udalosť týždňa

Vyspelé štáty Európy klopú na dvere susedom a prosia ich o pomoc, pretože nemajú pod kontrolou utečeneckú krízu. A susedia, či Turecko, alebo africké štáty, vedia, že neprichádza žobrák, ktorému by mali len tak, pre jeho európske oči, pomôcť. Ale sú to štáty, ktoré oznamujú svetu a občanom dosiahnutý ekonomickým rast, vyspelosť a rast zamestnanosti. Je naivné si myslieť, že hlavy afrických štátov chcú zastaviť exodus svojich občanov. Dávajú ich na adopciu EÚ, aby si tu našli prácu a posielali peniaze domov. Milióny rodín závisia od týchto transferov. Ak sa zastaví odchod najmä mladých ľudí z afrického kontinentu, narastie tam beznádej a frustrácia a ťažšie sa mocní udržia v sedle. Ale podobné platí aj o migrantoch z Európy do Veľkej Británie. Len ťažko bude Poľsko či krajiny východnej Európy súhlasiť s návrhom Davida Camerona o zastavení migrácie do Británie a vrátení domov migrantov za prácou či sociálnymi dávkami. Británia ponúka Európanom riešenie v duchu svoje si nedáme a vašich nechceme. Nič nám to nepripomína?

Prešľap týždňa

Dopingový škandál v ruskej atletike. Nie je možné prehliadať fakt, že šéf moskovského laboratória zničil 1400 dopingových vzoriek. Športoví funkcionári sa snažia nájsť riešenie, aby netrestali atlétov, ktorí dodržiavali pravidlá a nedopovali. Zároveň nechcú nechať šport v rukách štátov, ktoré vykonávajú celú škálu chemických experimentov na ľuďoch v mene propagandy.

Podcenená udalosť

Borčice, malá dedinka s 500 obyvateľmi, a ich futbalový klub. Pred rokom hrali 4. ligu, dnes bojujú o prvé miesto v druhej futbalovej lige. Unikát a skvelý príklad fungujúceho tímu, dobrého tréningu, stabilizovaného klubu, oduševneného majiteľa klubu a zároveň zamestnávateľa klubových hráčov spolu s využitím starších skúsených hráčov. A tá radosť, s akou hrajú… Dobrý vzor, nielen pre šport.

Ján Štrasser, spisovateľstra

Udalosť týždňa

Môžeme sa smelo pozrieť veľkému svetu do očí – už aj Slovensko má svojho Donalda Trumpa! Pravda, aká krajina, taký Trump. Predseda strany Sme rodina Boris Kollár na svojej tlačovke vyhlásil: „Ktorá žena dnes by mi dala deväť detí? Asi žiadna.“ Ako môže človek s takýmto (životným) programom byť proti moslimským migrantom?

Prešľap týždňa

Dopingový megaškandál v ruskej ľahkej atletike. Komisia Svetovej antidopingovej agentúry tvrdí, že v Rusku doping kontrolujú vládni predstavitelia. Podľa viacerých ruských činovníkov je správa komisie „politicky motivovaná“. Ach, aké typické! Všetci nám ubližujú! Čítal som názor, že vo vrcholovom športe by sa v každom odvetví malo súťažiť v dvoch kategóriách: s dopingom a bez. Výborný nápad! Len kto by súťažil v tej druhej kategórii?

Podcenená udalosť

Ústavní činitelia budú mať zmrazené platy aj v budúcom roku, sudcom a prokurátorom sa ich troj- a viactisíceurové platy odmrazia. Poznáme aj výraz „hlboké zmrazenie“. „Hlboké zmrazenie sa musí realizovať okamžite za použitia vhodného technického zariadenia, aby sa chemické, biochemické a mikrobiologické zmeny obmedzili na minimum,“ hovorí Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva, § 2. Je to o potravinách. A o platoch učiteľov/učiteliek a zdravotných sestier.

kor

Eugen Korda, novinár, .týždeň

Udalosť týždňa

To, čo Rusko robí len veľmi neochotne, je ochota priznať sa k niečomu, čo vyviedlo. Dopingový škandál je takouto udalosťou. Putin síce uznal, že v ich laboratóriách nebolo všetko v poriadku, ale pri tom asi aj zostane. A atletická federácia Rusko nakoniec potrestá tak, aby celkom nestratila ani tvár a ani peniaze, ktoré jej z tejto krajiny pritekajú.

Prešľap týždňa

Fico nasadol na kompu a namiesto toho, aby sa pýtal, prečo ju Glváčovi kamaráti postavili, skôr ako boli známe parametre výberového konania, začal chrliť slová hodné žumpy. Z jeho sociálno-demokratických hlasiviek vychádza síce pekné svinstvo, ale zdá sa, že slovenskému voličovi to vôbec nevadí. Druhým prešľapom je vstup konzervatívca Milana Krajniaka do politického manželstva s milovníkom takzvaného háremového manželského života Borisom Kollárom. Som zvedavý, čo sa z tohoto spojenia narodí.

Podcenená udalosť

Vedci údajne narazili na existenciu paralelných vesmírov. Vôbec si neviem žiadny paralelný vesmír predstaviť. Netuším, čo by to mohlo pre existenciu ľudstva znamenať, ale ak je to naozaj pravda, tak by do niektorého paralelného vesmíru mohli odtransportovať časť slovenských voličov – tých, ktorí žijú v paralelnej realite sociálnych balíčkov.

Zuzana Wienk, riaditeľka Aliancie fair-playwienk

Udalosť týždňa

Alobal nás upozornil na to, že aj veľká korupcia má v mnohých prostrediach priam až domácky rozmer. Je to chobotnica, ktorá pre spoluprácu potrebuje množstvo domácností i koní. A nájdeme ju, kamkoľvek sa obzrieme, či už na obchvatoch, alebo kompách. Neustále vybuchujúce kauzičky majú niečo spoločné, už dávno prerástli do štátu a zajali ho aj s jeho inštitúciami. Podľa odhadov sa v tomto biznise točí miliarda eur ročne. Čím dlhšie necháme túto chobotnicu rozrastať sa, tým bude silnejšia kapitálovo, vplyvom i odborným zázemím, ktoré si dokáže zaplatiť. Bude mať pred nami obrovský náskok a jej formy budú čoraz sofistikovanejšie.

Podcenená udalosť 

Žiadnu som nezaznamenala, ale tento týždeň by si vyžadoval rubriku precenená udalosť. Práve takou je ohlásenie vstupu do politiky od Borisa Kollára. Prečo zaznel tak hlasno aj mimo bulváru? Neformálna debatka so šéfredaktorom tohto periodika priniesla dve alternatívy – pre jeho háremové poňatie existencie a hrdinstvo, ktoré získal útokmi proti migrantom. Zvláštny svet! Stačí sa správať ako poriadny neokrôchanec a človek má postarané o rozsiahle štartovacie PR. Pozerá sa na to ťažko, keď si človek uvedomí, ako namáhavo sa štartuje serióznym politickým projektom a ako obtiažne sa im získava mediálny priestor. Ak ešte navyše legislatíva za ostatné roky sťažuje život politickým alternatívam, ktoré sú finančne odkázané len na podporu privátnych zdrojov, a ako zvyšuje finančnú presilu mocných vďaka obrovským zdrojom od štátu. Ak to niekto myslí s politikou vážne, musí momentálne prekonať toľko prekážok, že už len vstup do nej bude pomaly na Nobelovu cenu. Čo nás pekne oblúkom vracia k prevahe našej domáckej alobalovej chobotnice.

molnar

Norbert Molnár, šéfredaktor Új Szó

Udalosť týždňa

Kompa, bane, alobal, tunel, krém, granuly, pozemky atď. Ale ešte kým pravicové strany naivne začnú dúfať, že to môže uškodiť popularite Smeru, rád by som ich upozornil, že zatiaľ ani jedna kauza neuškodila Smeru, pritom viac ako Váhostav hádam ani netreba… Voliči Smeru jednoducho nie sú citliví na takéto veci. Zaujímajú ich len sľuby a to, aby mohli každý rok utratiť o dve eurá viac. Tie dve eurá pozbierajú z fajok. Takže pokým pravica nezačne nezodpovedne sľubovať, ťažko vyhrá voľby. Dovtedy budeme riešiť kauzy à la kompa, ale márne.

Prešľap týždňa

Poslanci nebudú pracovať 4 mesiace. Plat však dostanú. Za naše peniaze budú nás balamutiť. Dobre to vymysleli v Smere.

Precenená udalosť

Slovenský multiotecko kúpil stranu a pôjde do volieb. A? Nič sa nestane. Na tejto správe je zaujímavé jedine to, či je na stranovom trhu teraz recesia alebo konjunktúra a či je teraz strana lacnejšia alebo drahšia ako počas krízy.

bebe

Braňo Bezák, copywriter, hudobník

Udalosť týždňa

Firme Ponton City sa podarilo zostrojiť stroj času. Odviezli sa do budúcnosti, pozreli sa do vestníka verejných obstarávaní a vďaka tomu mali v momente vyhlásenia súťaže postavenú presne takú kompu, akú bolo treba. Sú to géniovia, nie zlodeji!

Prešľap týždňa

A tento poznáte? Príde minister Richter na míting a hovorí: Som rasistické prasa bez štipky zmyslu pre humor. A všetci sa rehocú, až sa športová hala v Nových Zámkoch otriasa.

Citát týždňa

Pán Nesrovnal, cítite sa niekedy pod tlakom v tom zmysle, že ak by ste vystupovali aktívne proti obchvatu, boli by ohrozené iné projekty, kde potrebujete spoluprácu s ministerstvom dopravy? pýta sa na diskusii Denníka N moderátor. To je nezmysel! odpovie štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

muck

František Múčka, šéfredaktor denníka Postoj.sk

Udalosť týždňa

Tento týždeň sa nemecká politika začala reálne otáčať proti Merkelovej, a to veľmi tvrdo. Najsilnejší členovia vlády žiadajú, aby krajina výrazne zmenila prístup v utečeneckej téme. Merkelová sa buď prispôsobí, alebo bude viesť vojnu s vlastnou stranou. No a druhá vec, pápež oficiálne potvrdil, že si Bezákovu vec naštudoval a hovoril o nej s biskupmi. Základná požiadavka Roberta Bezáka je tak splnená.

Prešľap týždňa

Bude to znieť trochu technicky, ale je to dôležitý ukazovateľ. Vnútorná rovnováha verejných financií (štrukturálne saldo rozpočtu) sa už druhý rok po sebe zhoršila. Pritom také dobré makropodmienky a výber daní, akého sa tejto vláde teraz dostáva, tu už dlho nebolo, takže urobiť viac by zasa až tak nebolelo. Napriek tomu sa vnútorná nerovnováha rozpočtu nie že nezlepšuje, ale zhoršuje. Keď sa vonkajšie okolnosti zhoršia, zase sa to vráti.

Podcenená udalosť 

Je ním zistenie, že vláda schválila ďalšie dotácie pre hornonitrianske baníctvo. Nielenže je to neefektívne a neekologické, a teda to nemá logiku, ale je tu ešte jeden aspekt, ktorý treba pripomenúť. Naše baníctvo nie je ani extra bezpečné. Pred časom sme spočítali, že na tonu vyťaženého uhlia máme dlhodobo skôr vyšší počet obetí baníckych nešťastí, ako je zvykom v baníckom odvetví. Bolo to približne na úrovni Číny. Čiže nielenže dotujeme biznis, ktorý nemá zmysel a vychováva ďalšiu generáciu ľudí, čo už v podstate nemajú reálne uplatnenie, ale ešte aj predlžujeme obdobie, keď sú vystavení riziku.

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie