Denník N

Vývoj bojov (160. deň): Ako vyzerajú akcie špeciálnych síl, ktoré nasadzujú Rusi aj Ukrajinci

Na fotke príslušníci ukrajinských špeciálnych jednotiek, vyzbrojení okrem iného sovietskym guľometom PM a nemeckým guľometom MG3.
Na fotke príslušníci ukrajinských špeciálnych jednotiek, vyzbrojení okrem iného sovietskym guľometom PM a nemeckým guľometom MG3.
  • Rusi ohrozujú banícke mestečko, pri ktorom sa zastavil front počas prvých bojov o Donbas v rokoch 2014 a 2015.
  • Dôsledky útoku na ruský vlak: Ukrajinci zrejme prerušili trať využívanú na zásobovanie okupačných jednotiek v Chersone. 
  • Za ničením ruských muničných skladov nie sú len raketomety HIMARS. Dôležitú, ale neviditeľnú úlohu zrejme hrajú aj ukrajinské špeciálne sily. 

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za utorok 2. augusta. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Čiastkový úspech Rusov v Donbase. V posledných dieloch Vývoja bojov sme sa venovali skôr dianiu na juhu okolo okupovaného Chersonu, uplynulé dni však ukázali, že dôležitým dejiskom zostáva aj východ. Rusi tu pôsobia dojmom, akoby si skusmo vyberali rôzne miesta útokov, pričom niekde im to vyjde, niekde nie. Tentoraz sa rozhodli udrieť v oblasti, kde bol relatívne stabilizovaný front už od roku 2015.

Banícke mestečko Avdijivka, kde za Sovietskeho zväzu postavili veľkú fabriku na koks, bolo už pred Putinovou inváziou občas označované za najviac ostreľované miesto na Donbase. Kontrolujú ho Ukrajinci, leží však blízko mesta Doneck, ktoré je centrom neuznanej Doneckej ľudovej republiky. V okolí Avdijivky má ukrajinská armáda vybudované

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie