Denník N

Psychológ radí, ako si užiť dovolenku: Vypnúť si hlavu je sebadisciplína, nepríde to samo od seba

Psychológ Martin Miler. Foto N - Tomáš Benedikovič
Psychológ Martin Miler. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Nedá sa predpokladať, že si za pár týždňov oddýchneme tak, že zvládneme pracovať 11 mesiacov bez prestávky. Oddychovať treba aj priebežne,“ hovorí psychológ.

Ako vyzerá správna dovolenka? Podľa psychológa Martina Milera je hlavné, aby sa na nej človek cítil spokojne, oddýchnuto a naplnený. Lenže netreba čakať, že to príde samo od seba, a je potrebná vytrvalosť a sebadisciplína, aby človek ostal hlavou na dovolenke, a nie v práci.

A čo tí, ktorí na dovolenkách naháňajú zážitky alebo pekné fotky na Instagram? Podľa Milera má náš mozog iba obmedzenú kapacitu na množstvo zážitkov, ktoré si dokáže užiť. „Mozog si v nejakej forme ukladá všetko – ako kamera. Ale otázna je kvalita záberu. Zážitok je emočná záležitosť, ktorá je pre náš organizmus energeticky náročná.“

V rozhovore sa dočítate:

  • ako zistiť, na akej dovolenke si najviac oddýchnem,
  • či si mám na dovolenke vypnúť správy a sociálne siete,
  • prečo sa na dovolenkách ľudia pohádajú,
  • ako zvládnuť návrat do práce po dovolenke.

Ako sa pripravujete na dovolenku? 

Budeme mať s manželkou tri týždne voľna, ktoré máme zhruba naplánované. Pokiaľ možno, pravidelne chodíme na týždeň na niečo ako kamenársky pobyt. Je to v Lipnici nad Sázavou, kde ešte v 90. rokoch prebiehali arteterapeutické stretnutia v rámci kamenárskeho učilišťa. Účastníci tesali do kameňa – pieskovca, žuly či alabastru – a vytvárali sochy. Stále nás väčšinu skupiny tvoria psychológovia a psychiatri a chodíme tam pravidelne s manželkou, ktorá je tiež psychologička. Ďalší týždeň strávime s deťmi výletmi po Slovensku.

Ako vám pomáha tesanie do kameňa? 

Len ťažko pri tom môžete myslieť na niečo iné. Ak sa nesústredíte na tesanie, je to na diele ihneď vidno. Je to istá forma dynamickej meditácie v činnosti. Človek sa sústreďuje na jednu činnosť a čistí si hlavu od iných myšlienok. No a druhý dôvod je, že sme dobrá partia kamarátov, opekáme a debatujeme.

A oddýchnete si od práce, keď sa rozprávate so psychológmi? 

Občas niekto prinesie odborné témy, ale len veľmi málo. Každý si chce oddýchnuť a nie je vôľa baviť sa o práci. Skôr sa rozprávame tu a teraz o práci, ktorú robíme, teda o sochách.

Máte z dovolenky aj stres? 

Trochu, najmä z druhého týždňa. Rozhodli sme sa ísť autovlakom na východné Slovensko a vyspať sa v nočnom vozni. Musíme teraz naplánovať, aký program si tam urobíme a kde sa vyspíme. Dovolenky sa snažíme plánovať tak, aby sme na nich nemali stres z toho, aby ste stihli hento aj tamto a nezmeškali vlak. Nechávame si niečo aj spontánne – keď sa nám miesto zapáči, tak tam ostaneme o deň dlhšie.

Nie je to paradoxné, že sa vieme stresovať z práce, ale aj z oddychu? Prečo to tak je? 

Súvisí to s tým, aký charakter má dovolenka. Sú ľudia, ktorí neplánujú vôbec a na dovolenke idú tam, kam ich oči zavedú. Ďalší extrém sú tí, ktorí majú program naplánovaný na minúty. Je dôležité, aby si človek naplánoval dovolenku tak, ako mu to urobí dobre. Ak mu totiž už samotná príprava na dovolenku nerobí dobre, je otázne, čo je to za oddych.

A to je tá otázka – ľudia vedia, že majú veľa možností, ako stráviť dovolenku. No často nevedia, čo by im vlastne pomohlo najviac si oddýchnuť. Tak čo je to vlastne oddych? Ako ho definovať?

Rád hovorím o téme sebaspoznávania, ktorá nastupuje aj pri tejto otázke. Je dobré, ak človek spozná,

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ miler.martin@... je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Duševné zdravie

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie