Denník N

Vývoj bojov (148. deň): Rusom sa míňajú „inteligentné“ strely, kým Ukrajincom pribúdajú

Je pravdepodobné, že Ukrajinci od Američanov dostali aj sofistikované delostrelecké granáty M982 Excalibur.
Je pravdepodobné, že Ukrajinci od Američanov dostali aj sofistikované delostrelecké granáty M982 Excalibur.

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Zmenšujúce sa zásoby moderných ruských rakiet môžu znamenať zlú správu pre civilistov. O to viac hrozí riziko útoku pomocou nepresných zbraní, ktoré dopadajú aj stovky metrov od vytýčeného cieľa. 
  • Po názvoch Bayraktar, Javelin či HIMARS je možno načase osvojiť si ďalšie meno: Excalibur. Ukrajinci už zrejme dostali aj americké delostrelecké granáty tohto mena, ktoré sú navádzané pomocou GPS. 
  • Na videu dňa je zúfalá snaha obyvateľky Donbasu presvedčiť separatistov, aby neodvádzali jej muža do vojska. 

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za štvrtok 21. júla. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Rusom sa míňa „inteligentná“ munícia. Jednou z tém, ktorú si tento týždeň všímali západní analytici, bola informácia, že Rusi už zrejme vystrieľali väčšinu predvojnových zásob presných rakiet. Tvrdí to ukrajinská spravodajská služba, podľa ktorej od vypuknutia invázie použili ruské sily 55 až 60 percent striel zo systémov Ch-101, Ch-555, Iskander a Kalibr.

A čo je nemenej podstatné: oslabená môže byť aj ruská schopnosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie