Denník N

Pôrodník Záhumenský: Nemôžem žiadať sestry, aby sa k ženám správali inak. Prosím ich, aby neodišli (+ video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Prednosta pôrodnice v Univerzitnej nemocnici v Ružinove Jozef Záhumenský hovorí o prekladaní rodičiek aj o tom, aká je situácia v bratislavských pôrodniciach.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

V bratislavských pôrodniciach pre nedostatok miest nie je zaručený výber zdravotníckeho zariadenia. Niektoré ženy museli rodiť inde, ako chceli; stalo sa aj to, že boli oddelené od dieťaťa.

Prednosta pôrodnice v Ružinove Jozef Záhumenský v rozhovore hovorí:

  • aký je stav personálu a ako to môžu zmeniť Bory;
  • prečo výrazne zaostávame za českými pôrodnicami;
  • aká je situácia v bratislavských pôrodniciach a kedy sa podľa neho zlepší;
  • ale aj to, že o pôrody je na Slovensku malý záujem.

Začiatkom mesiaca Univerzitná nemocnica Bratislava potvrdila, že z ružinovskej pôrodnice, ktorú vediete, museli presunúť rodiacu ženu, pretože tam nebol dostatok miesta. Aká je momentálne u vás situácia?

Začnem zoširoka. Ročne prebehne v Bratislave približne 9-tisíc pôrodov. Minulý rok to kleslo o 80 pôrodov. Z toho 1300 zoberie súkromná pôrodnica. Naša univerzitná nemocnica ročne odasistuje okolo 7700 pôrodov. Ak by sme brali štyri dni ako priemerný ošetrovací čas novorodenca, na každý deň to v priemere vyjde 85 novorodencov. Z toho sme v Ružinove za normálnych okolností schopní mať 38 matiek s deťmi. Stačilo by, aby sa ostatné dve pôrodnice postarali každá o približne 25 žien a detí.

Nezvládajú to?

Problém vznikol, lebo jedna z pôrodníc v univerzitnej nemocnici musela pre nedostatok personálu zavrieť polovicu oddelenia šestonedelia, takže im klesol počet lôžok na 24. To vyvolalo reakcie a odozvu od rodičiek. Zo zákona je daná slobodná voľba pôrodnice a žena si môže vybrať, kde by chcela rodiť. Občas sa stane, že nárazovo príde toľko pôrodov, že ženy nie je možné umiestniť, vtedy sa presúvajú. V Bratislave sa nám to pravdepodobne stáva častejšie než v ostatných nemocniciach. Jeden dôvod tak bol, že v lete sa v jednej z pôrodníc zavrela časť oddelenia šestonedelia.

Konkrétne ide o pôrodnicu v Petržalke.

Druhá vec je, koľko žien sme schopní hospitalizovať na našom oddelení. Len čo by sme prekročili tento počet, niektoré, žiaľ, budú ležať mimo oddelenia šestonedelia. A to nie je v súlade so súčasnými poznatkami, pretože nevieme zabezpečiť, aby matka mala pri sebe novorodenca. Novorodenecké sestry nemôžu ísť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislavské nemocnice

Pôrody

Rozhovory

Zdravotníctvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie