Týždeň v zdraví: Dá sa schudnúť bez výraznejšej fyzickej námahy? A vieme všetko, čo treba o ADHD?

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.
V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:
- všetko, čo treba vedieť o ADHD,
- ako môžu ultra spracované potraviny vplývať na kognitívne zdravie,
- či sa dá schudnúť bez veľkej fyzickej námahy.
Naozaj vieme všetko, čo potrebujeme vedieť o ADHD?
Každý z nás zažil v škole, škôlke, alebo pozná z rodiny alebo svojho okolia deti, o ktorých naše prastaré mamy hovorievali, že “sú z divých vajec, nevedia sa zmestiť do kože a skáču nám po hlavách.“ A to vôbec netušili, že existuje niečo ako ADHD.
Netvrdíme, že všetky akčné deti musia mať ADHD, dnes už zrejme každý o tejto skratke minimálne počul, ale dovolíme si tvrdiť, že väčšina nemá presnú predstavu či skôr vôbec nevie, čo ADHD znamená.
Attention Deficit Hyperactivity Disorder – ADHD je porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou, alebo aj bez nej – ADD. Deťom, ale aj adolescentom a dospelým spôsobuje viacero problémov najmä v sociálnych interakciách.
Odborníci predpokladajú, že ADHD trpí okolo 3 až 10 % detí predškolského a mladšieho školského veku, v pomere 3 až 5 : 1 v neprospech chlapcov. My dospelí si musíme uvedomiť, že deti nemôžu za to, že trpia poruchou pozornosti.
Včasná diagnostika a liečba stojí a padá na interakcii a synergickom úsilí rodičov, príbuzných, pedagógov, pediatrov, psychológov a detských psychiatrov.
ADHD patrí medzi ľahké mozgové dysfunkcie, podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb ide o hyperkinetickú poruchu, presnejšie skupinu porúch charakterizovaných:
- vznikom zvyčajne do 5. roku života,
- neschopnosťou zotrvať pri činnosti vyžadujúcej kognitívnu účasť,
- tendenciou prechádzať z jednej činnosti n
Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.