Denník N

Historička módy: Ešte pred sto rokmi si ženy nesmeli obliecť nohavice. Dnes sú výzvy na obmedzovanie slobody v obliekaní prežitkom

Ilustrácia - Ivana Šáteková, 2021.
Ilustrácia – Ivana Šáteková, 2021.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„To, že sa obliekame nejakým spôsobom, je definované nielen naším estetickým vkusom a našimi preferenciami, ale aj sociálnym prostredím, v ktorom sa pohybujeme. Dokonca by sme mohli hovoriť aj o politických kontextoch obliekania,“ tvrdí historička módy a kurátorka Slovenského národného múzea Eva Hasalová. Odev je podľa nej symbol, kód, ktorému spoločnosť rozumie a ktorý udáva tón a spôsob neverbálnej komunikácie.

Jedným z najviditeľnejších symbolov ženskej emancipácie sú bezpochyby nohavice. Vieme povedať, kto boli prvé ženy, ktoré sa ich odvážili nosiť?

Priekopníčkami nohavíc v ženskej móde boli provokatérky, ako bola napríklad George Sand (mužský umelecký pseudonym francúzskej spisovateľky a intelektuálky 19. storočia Amantine Aurore Lucile Dupinovej – pozn. red.). Táto francúzska aristokratka provokovala nielen svojou literatúrou a správaním napríklad fajčila fajku –, ale aj početnými vzťahmi (medzi jej partnerov patril aj hudobný skladateľ Frederik Chopin – pozn. red.) a obliekaním. Práve ona presne vystihla skutočnosť, že keď sa chce žena porovnávať s mužmi, najlepšie je obliecť si k tomu mužský odev. Sama nosila nielen nohavice, ale napríklad aj cylinder, a to v období, keď nosenie nohavíc ženám zakazoval zákon.

Maskulinizáciu ženského šatníka však vyvolalo širšie ženské hnutie. Ženy sa chceli svojimi občianskymi a inými právami dostať na úroveň možností, ktoré boli dovtedy dané iba mužom. Nohavice boli jedným z príkladov, ako to robili.

Nástup nového vývoja v móde od konca 19. storočia znamenal, že ženy začali vo svojom oblečení používať viaceré maskulínne prvky – napríklad pánske revery (klopy), pánske typy zvrchníkov (kabátov) a topánok alebo vychádzkové paličky na promenády.

Kedy ženy zaradili nohavice do svojho šatníka vo väčšej miere?

Nohavice začali byť v móde až od 90. rokov 19. storočia ako odev vhodný na bicyklovanie. Veľkomestské ženy, ktoré potrebovali viesť praktický život, začali vtedy bicykel používať ako dopravný prostriedok. Najmä šľachta a veľkoburžoázia však v tom čase vnímali bicyklovanie ako pre ženu veľmi nevhodný pôsob pohybu. Dokonca v najvyšších kruhoch bolo zakázané používať v konverzácii slovo bicykel alebo bicyklovať sa a táto téma celkovo bola považovaná za pohoršujúcu.

V druhej dekáde 20. storočia sa nohavice dostali do extravagantného šatníka mondénnych parížskych salónov ako exotický večerný úbor, ktorý navrhol slávny couturier Paul Poiret (francúzsky módny návrhár tzv. vysokej módy, zakladateľ svetového módneho priemyslu – pozn. red.). V medzivojnovom období opäť nastáva posun a nohavice sa stávajú súčasťou nočnej bielizne alebo takzvaného „plážového úboru“. Pojem pyžamo sa vtedy používal ako označenie práve týchto druhov nohavíc.

My dnes ako priekopníčky nosenia nohavíc asi najčastejšie spomíname francúzsku módnu návrhárku Coco Chanel, ktorá sa narodila v roku 1883, alebo nemeckú herečku Marlene Dietrich, ktorá sa narodila v roku 1901. Nosili v medzivojnovom období nohavice aj ženy na Slovensku?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Iné podcasty Denníka N

Rozhovory

Životy žien

Slovensko

Teraz najčítanejšie