Denník N

Piatok trinásteho v Paríži

Foto - AP
Foto – AP

Po desiatich mesiacoch od útokov na redakciu satiristického denníka Charlie Hebdo a židovský obchod zažíva Francúzsko ďalšiu vlnu smútku, strachu a neistoty. Na Paríž útočili teroristi, minimálne 120 ľudí prišlo o život.

Je piatok trinásteho, obedujem s kamarátmi v blízkosti bulváru Saint Germain a rozprávame sa o futbale. Ako obvykle, k téme nemám čo povedať, no zdieľam s nimi radosť, že výhodne kúpili lístky na večerný zápas Francúzsko-Nemecko.

„Na hru sa nechystám, ostanem dnes doma,“ hovorím im. To som ešte netušil, že o niekoľko hodín neskôr budem zbesilo zisťovať, či sú nažive.

Po výbuchu v blízkosti štadióna boli diváci na športovisku uzavretí. Na mieste vládol spočiatku chaos, organizátori sa snažili návštevníkov upokojiť, no informácie ktoré dostávali, boli v prvých minútach po výbuchu len čiastkové. Po polnoci začali ľudia štadión opúšťať, každý sa snažil dostať domov. Štadión nie je priamo v Paríži a doprava preto kolabovala. „Nie sú tu taxíky, tisíce ľudí. Vlaky fungujú, ale veľmi pomaly a sú preplnené,“ píše mi kamarát Daniel o 00:27.

Minimálne na štyroch miestach útočníci strieľali na civilistov zo samopalov, v blízkosti štadiónu použili výbušniny. Najsmutnejším miestom útoku je hudobný klub Bataclan, kde bolo 1500 ľudí. Presný počet obetí na tomto mieste zatiaľ nie je zrejmý. Štyria útočníci držali niekoľko osôb ako rukojemníkov, polícia na mieste všetkých teroristov zneškodnila, pri akcii nezahynul žiaden z členov bezpečnostných zložiek. Streľba sa ďalej odohrávala v iných častiach mesta, v oblastí ulíc Charonne, Volaire Fontaine au Roi a Alibert.

V čase výbuchu bol na štadióne aj francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý po zvolaní krízovej komisie následne vyhlásil núdzový stav. V televíznom prenose oznámil, že Francúzsko sprísňuje kontroly na hraniciach a prípadne ich dočasne uzatvorí. „Tento boj budeme viesť my a bude nemilosrdný,“ povedal Hollande v noci z piatku na sobotu. Do metropoly posiela minimálne 400 vojakov, informuje Le Figaro.

Francúzske protiteroristické zložky vrátane tajných služieb patria k svetovo najsofistikovanejším. Piatková tragédia však znova potvrdila, že odhaliť všetky teroristické útoky je veľmi náročné aj pre najvyspelejšie krajiny. Francúzsko sa od útokov zo začiatku roka snaží o zlepšenie bezpečnosti. Od januára stráži 10 000 ozbrojencov citlivé miesta po celej krajine, aspoň dvaja vojaci sú permanentne prítomní pred každou synagógou v Paríži. Ostražitosť je prítomná aj na politicky aktívnych univerzitách, ako napríklad na Sciences Po. Pred mesiacom sme počas vyučovania museli opustiť budovu školy, pretože pod lavicou na chodbe bol kufor, ku ktorému sa nikto nehlásil.

Pokiaľ sa k smutným udalostiam prihlási Islamský štát, pôjde s vysokou pravdepodobnosťou o ďalší krok „zahraničnej politiky“ tejto organizácie, ktorá kontroluje rozsiahle územia v Iraku a Sýrii a približne 10 miliónov ľudí. Podľa svedka, ktorého cituje denník Le Parisien, jeden z útočníkov v klube pred spustením streľby kričal „Toto je za Sýriu.“ Ak je informácia Le Parisien správna, možno sa domnievať, že odkazoval na zvýšenie leteckých náletov, ktoré prezident Hollande nedávno nariadil v rámci boja proti terorizmu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Svet

Teraz najčítanejšie