Denník N

Zápisky kriminálnika 

Mesto Novaja Ladoga v Rusku. Foto - TASR/AP
Mesto Novaja Ladoga v Rusku. Foto – TASR/AP

Úrady zakazujú občanom, aby ich nemali radi.

Autor je bývalý ruský politik, v súčasnosti je na federálnom zozname hľadaných osôb

Znovu došlo k veľkej zmene môjho verejného statusu. Predtým som bol len zahraničným agentom, ale teraz som aj zločincom – podozrivým z trestného činu spáchaného pred niekoľkými rokmi, ktorý je z hľadiska spoločenskej nebezpečnosti niekde blízko nesprávnemu parkovaniu. Vyšetrovanie ešte nie je ukončené, ale je jasné, že ho čakajú skutočne oslnivé vyhliadky. (Leonid Gozman je podozrivý z toho, že údajne neoznámil ruským úradom svoje dvojité občianstvo – pozn. prekl.)

Môžu čokoľvek

Je to pre mňa nová situácia. Vždy som sa snažil, a nie bez úspechu, správať tak, aby môj život závisel predovšetkým odo mňa samého a až potom od vôle iných alebo od okolností, ktoré som nemohol ovplyvniť. Teraz to tak nie je.

Oni si môžu robiť čokoľvek. Môžu prípad uzavrieť. Môžu ho neuzavrieť, odvliecť ma na výsluch, zvoliť akýkoľvek druh preventívneho opatrenia. Alebo si môžu spomenúť, že som napríklad ohováral armádu alebo vykonával špionáž pre Nový Zéland.

Snažím sa pochopiť, čím som im prekážal. Už dávno je jasné, že v boji s tými, ktorí sa snažia narušiť ich plány, Kremeľ nezastaví ani zákon, ani morálka, dokonca ani zákony, ktoré sami napísali.

Vo vojne ako vo vojne, hovoria svojim protivníkom. Ak sa nepriateľ nevzdá, bude zničený.

Viac než závažné priestupky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie