Denník N

Je slovo k…a škaredé?

Drť je nápadom skladateľa a saxofonistu Mira Tótha. Je hlavným autorom hudby. Foto N - Vladimír Šimíček
Drť je nápadom skladateľa a saxofonistu Mira Tótha. Je hlavným autorom hudby. Foto N – Vladimír Šimíček

V konečnom dôsledku vojny, aj tie kultúrne, boli, sú a budú rovnaké – zbytočné a s množstvom obetí.   

Bol som na tohoročnom festivale Pohoda na otočku jedno dopoludnie. Je to dôležitý festival, pretože je otvorený a mimoriadne pestrý, čo do atmosféry i obsahu. Odniesol som si odtiaľ tri „bliky“. Všetky z akcií, ktorých som sa zúčastnil ako „artist“.

Prvý je z koncertu skladby Mira Tótha Black Angels Songs v úprave Dystopic Requiem Quartet. Pred koncertom som mal obavy, kto príde o desiatej ráno počúvať vážnu hudbu. Stan bol natrieskaný a po koncerte ľudia vstali a dlho tlieskali. Sila.

Druhý bol z dvoch diskusií, na ktorých hovoril aj vojnový korešpondent, investigatívny novinár a vysokoškolský učiteľ Jan Urban. Jeho základné posolstvo z piatich vojen, ktorých sa za posledných tridsať rokov zúčastnil, bolo: Všetky vojny sú rovnaké!

Tretí bol z akcie, na ktorej som mal krstiť posledný album kapely Drť s názvom Minister. Je to prepis privátneho rozhovoru dvoch politických papalášov. Nadväzoval na predchádzajúci projekt Drti Puntičkár– prepis publikovaných výrokov bývalého šéfa komunistickej tajnej polície.

Píšem, že som, že som mal „krstiť“. O jednej v noci. Rozhodoval som sa pod tlakom dvojakej dilemy:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie