Športovci utekajú z majstrovstiev, iní skúšajú vodné bicykle. Takto vyzerá kubánske zúfalstvo

Desaťtisíce Kubáncov utiekli za posledné mesiace z krajiny pred ekonomickou krízou a totalitným režimom.
V druhej polovici júla prebehli v meste Eugene v americkom štáte Oregon majstrovstvá sveta v atletike. Delegáciu tam vyslala aj Kuba.
Krajina, ktorá sa zmieta v ťažkej ekonomickej a potravinovej kríze, čo spôsobuje stále väčší počet pokusov o exodus.
Pokusy Kubáncov o útek sú rôzne. Niektorí to skúšajú na lodiach, ako zvykli v 90. rokoch, niekto dokonca na surfe či vodnom bicykli a ďalší cez Nikaraguu.
Keď sa kubánska delegácia atlétov ocitla na americkej pôde, traja jej členovia sa rozhodli, že by bola škoda, keby to nevyužili.
„Športovci Yiselena Ballarová (oštep) a Yaimé Pérezová (disk) a fyzioterapeut Carlos González opustili delegáciu, čo sa kvalifikuje ako vážna nedisciplinovanosť,“ potvrdil oficiálny orgán Kubánskeho inštitútu športov.

O deväť menej v tíme
Úteky kubánskych športovcov majú svoju tradíciu. Delegácie opúšťali už v 90. rokoch. Kubánsky spisovateľ, humorista a vysokoškolský profesor Enrique del Risco pre Denník N potvrdil, že