Denník N

Fico prekvapuje: Kontrolujeme zbrane u utečencov, naša tajná služba vie veľa o teroristoch

Premiér Robert Fico na sobotnom brífingu s ministrom obrany Martinom Glváčom. Foto – TASR
Premiér Robert Fico na sobotnom brífingu s ministrom obrany Martinom Glváčom. Foto – TASR

Prinášame vám prepis najzaujímavejších momentov zo sobotných brífingov premiéra Roberta Fica. Na prvom vystúpil s ministrom obrany Martinom Glváčom krátko pred zasadnutím bezpečnostnej rady, na druhom krátko po nej.

„Pracuje sa s dvoma variantmi na Slovensku. S variantom radikalizácie moslimskej časti obyvateľstva vo Francúzsku ako odvety za účasť Francúzska pri náletoch na Islamský štát, ale viaceré spravodajské služby, viaceré spravodajské servery poukazujú aj na druhý variant infiltrácie Islamského štátu do migračných vĺn, ktoré sa nekontrolovane bez akejkoľvek identifikácie valili na územie Európy.“

„Chcel by som všetkým tým, ktorí pochybovali o bezpečnostných opatreniach, ktoré sme robili už niekoľko týždňov, niekoľko mesiacov, povedať, že bezpečnosť Slovenska sa stáva absolútnou prioritou vlády Slovenskej republiky a možno aj na úkor iných oblastí považujeme bezpečnosť našich ľudí, bezpečnosť Slovenskej republiky za niečo, čo musí ísť absolútne dopredu. Som rád, že sme v tomto duchu urobili za posledné mesiace veľa, veľa poctivej roboty, ktorá bola často predmetom výsmeškov a pohŕdania.“

Každý nelegálny migrant bude zatknutý

„Je zvýšené monitorovanie hraníc, predovšetkým nás zaujíma schengenská hranica medzi Slovenskom a Ukrajinou. Plus sú naštartované všetky zložky, ktoré sme trénovali na zelenú hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom. Každý nelegálny migrant, ktorý sa pokúsi prekročiť územie Slovenskej republiky, bude zadržaný, zatknutý.

Nemôžeme rešpektovať teraz žiadnu mieru rizika, ktorá by bola spojená s tým, že budeme púšťať na svoje územie alebo nedajbože sa správať k ľuďom, ktorí nelegálne prekračujú hranice, ako k ľuďom, ktorí potrebujú len pomoc. Každý, kto nelegálne prekračuje hranice, musí byť vnímaný ako bezpečnostné riziko.“

Ručné zbrane utečencov

„Ďalej monitorujeme v súvislosti so správaním záchytné tábory, ktoré máme na východnom Slovensku, plus monitorujeme tábor v Gabčíkove, kde máme žiadateľov o politický azyl z Rakúska. Predovšetkým sledujeme možnosť ručných zbraní, ktoré by si mohli vyrobiť. Jednoducho, bezpečnostná situácia v týchto táboroch musí byť taká, že ľudia, ktorí sú v týchto táboroch, nesmú ohrozovať ani sami seba, ani nesmú ohrozovať občanov Slovenskej republiky.

Je celkom pochopiteľné, že sa sústreďujeme na rôzne cudzie komunity na území Slovenska, najmä z pohľadu ich možnej radikalizácie ako odpovede na teroristický útok vo Francúzsku. V tomto duchu vykonáva polícia a spravodajská služba všetky potrebné úkony.“

Monitorujeme pravicových extrémistov

„Spravodajské služby ďalej monitorujú ohlasy pravicových extrémistov na Slovensku. Sledujeme, ako pravicový extrémizmus chce reagovať, pretože nechcem urobiť nejaké prepojenia, ale máme správy, že už vo francúzskom Calais došlo k útokom na migrantov, začína sa hovoriť o odvetnej akcii voči ľuďom, ktorí sa sústredili v tomto migračnom tábore. Preto musíme aj my sledovať, ako extrémisti budú na danú situáciu reagovať.

Posilňujeme ochranu zastupiteľských úradov na území Slovenskej republiky.“

Pomôžeme s odtlačkami a s identifikáciou zbraní

„Podpredseda vlády – minister vnútra ma informoval pred asi desiatimi minútami, že slovenská polícia bola požiadaná o spoluprácu v dvoch oblastiach. Bola požiadaná zo strany francúzskej polície o prípadnú identifikáciu páchateľov prostredníctvom odtlačkov prstov. Čiže páchateľom, ktorí boli zaistení (teda všetci páchatelia boli buď postrieľaní, alebo boli obeťou samovražedných útokov), tam, kde je to možné, sa robí identifikácia cez odtlačky prstov.

Kde môžeme byť mimoriadne efektívni, je identifikácia použitých zbraní, pretože teroristi často používajú zbrane z bývalého východného bloku a je možné, že naša spravodajská služba a polícia môže byť mimoriadne efektívna najmä pri identifikácii, odkiaľ tieto zbrane pochádzali.

Slzy a špekulácie ešte musia počkať. Pretože teraz treba robiť razantné preventívne opatrenia vo vzťahu k Slovensku a pomôcť Francúzsku. Pretože naše spravodajské služby majú vynikajúce renomé, pokiaľ ide o kvalitu poskytovaných informácií aj znalosť prostredia predovšetkým moslimských teroristov.

Dúfam, že aj toto, čo sa udialo, trochu otvorí oči niektorým ľuďom a budeme prijímať racionálne, pragmatické a súčasne ľudské opatrenia k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, ale aj voči tým, ktorí nepotrebujú pomoc a prišli sem iba na základe ekonomických špekulácií.“

 

Po zasadnutí bezpečnostnej rady: pokyny pre políciu aj atómky

„Po prvé chcem skonštatovať, že príslušné orgány polície a ministerstva vnútra dostali absolútne jasný pokyn posilniť prítomnosť policajných zložiek na rôznych podujatiach, kultúrnych a športových podujatiach.

Ďalej bola uložená úloha mimoriadne efektívne pracovať na spravodajskej úrovni. Boli komunikovaní predstavitelia moslimskej komunity na Slovensku, boli komunikovaní ľudia, ktorí by mohli predstavovať určitú mieru nebezpečenstva. Tu nemáme zatiaľ žiadne informácie, ktoré by naznačovali, že by dochádzalo k radikalizácii týchto skupín.“

Krízové štáby pre Gabčíkovo aj toxické skládky

„Ďalšiu úlohu dostali ministerstvá, aby si zvolali krízové štáby, pokiaľ ide o ochranu objektov strategického významu. Poviem príklad: pre ministerstvo životného prostredia je to určite Vodné dielo Gabčíkovo, potom je to pre ministerstvo hospodárstva atómová elektráreň, sú to skládky nebezpečných odpadov.

Okrem polície a ministerstva vnútra už potvrdila aj tajná služba, že dostala informácie, pokiaľ ide o požiadavku pomôcť pri identifikácii páchateľov cez odtlačky prstov a pokiaľ ide o identifikáciu použitých zbraní.“

„Verím, že Slovensko je bezpečné v tomto okamihu, verím, že nemáme žiadne dôvody na to, aby sme prijímali nejaké extra mimoriadne opatrenia, na ktoré máme opodstatnenie. Ale nič nepodceňujeme a nebudeme ani nič podceňovať. Toľko z bezpečnostnej rady. Som kedykoľvek pripravený poskytnúť vám ďalšie informácie.“

Zatiaľ polícia, neskôr možno aj armáda

„Minister obrany Martin Glváč a podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák dostali úlohu, aby komunikovali a aby pripravili návrh spoločného postupu tam, kde je to nevyhnutné. Najmä by sa to mohlo prejaviť v spoločných hliadkach polície a armády.

Nateraz sťahujeme policajné zložky, ktoré budú prítomné, viditeľné na najvýznamnejších spoločenských, kultúrnych a športových podujatiach. Pokiaľ by nám chýbali nejaké kapacity, požiadame o spoluprácu armádu. Zatiaľ armádu priamo nezaťahujeme do týchto udalostí.“

 

Výber citátov z brífingov Roberta Fica, medzititulky: redakcia.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Slovensko

Teraz najčítanejšie